Hamás spustil vojenskou operaci proti Izraeli. Jeruzalém hlásí přes 300 mrtvých a 1000 zraněných
Izraelská armáda zahájila nálety na Pásmo Gazy v reakci na rozsáhlý útok palestinských radikálů. Ministr obrany Joav Gallant zároveň schválil povolání armádních rezervistů. „Jsme ve válce,“ uvedl premiér Benjamin Netanjahu. Při útocích na Izrael zahynulo nejméně 100 lidí, uvádí média s odvoláním na záchranáře, hlášeno je na 900 zraněných.
Postarší žena zemřela po zásahu v oblasti nedaleko Pásma Gazy, další čtyři mrtvé hlásila obec Kusejfa dál na východ. Izraelské nemocnice podle webu listu The Times of Israel uvádí, že přijaly přes 700 zraněných, z nichž někteří jsou v kritickém stavu.
Pavel: Útok na Izrael je teroristický čin. Odsoudil ho také premiér i opoziční hnutí ANO
Číst článek
Palestinští ozbrojenci vypálili v sobotu ráno z Pásma Gazy na Izrael několik desítek raket a zranili nejméně patnáct lidí. Podle izraelských médií útočníci Hamásu pronikli z Pásma Gazy do jižního Izraele, kde se střetávají s policisty a vojáky.
Kolik lidí při těchto bojích zemřelo a bylo zraněno, není jasné, stejně jako počet ozbrojenců, kteří na izraelské území pronikli. Armáda po několika hodinách potvrdila, že Palestinci se dostali mimo jiné do města Sderot, kde se střetli s izraelskými silami. Při bojích podle lokálních úřadů zahynul předseda regionálního zastupitelství, který se vydal bránit jednu z obcí.
Izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že armáda „bojuje s nepřítelem na všech místech infiltrace“. Šéf policie Kobi Šabtaj podle listu The New York Times dopoledne hovořil o „21 aktivních ohniscích“, armáda však později zmínila menší počet míst, kde se bojuje. Galant řekl, že „Hamás udělal dnes ráno velkou chybu a zahájil válku proti izraelskému státu“.
‚Pronikli po zemi, po moři i vzduchem‘
Na sociálních sítích koloval nespočet videí, mnohdy krvavých, která podle komentátorů ukazovala dění u hranic Pásma Gazy. Objevily se například záběry, kde lidé šlapou po bezvládném těle ve vojenské uniformě, nebo video se skupinou Palestinců oslavujících u hořícího izraelského tanku.
Další videa byla podle New York Times prezentována jako obrázky palestinských bojovníků vracejících se do Gazy s těly izraelských vojáků, média však varují, že autenticitu záběrů většinou není možné potvrdit.
Izraelské tajné služby zřejmě ofenzíva zaskočila. Deník Haarec na svém webu uvádí, že podle prvotních informací Palestinští radikálové při útoku použili padáky a probojovali se přes brány z Pásma Gazy střežené izraelskou armádou.
Podle listu se palestinští ozbrojenci dostali i do měst Netivot a Ofakim, kde podle policejního zdroje drží rukojmí. Armáda dopoledne informace o rukojmích nechtěla komentovat, uvedla však, že ozbrojenci do Izraele pronikli po zemi, po moři i vzduchem.
Izraelská armáda podle agentury Reuters v reakci na rozsáhlé útoky z Pásma Gazy uvedla, že je ve válečném stavu. Na sociální síti X (dříve Twitter) slíbila, že se bude bránit. Do Izraele také pronikla palestinská komanda.
Abbás znovu vyzval OSN k uznání Palestiny jako samostatného státu. Do té doby nebude mír, říká
Číst článek
‚Žádná opozice a koalice‘
„Armáda po ranním palestinském útoku zahájila operaci Železné meče a mobilizuje desetitisíce příslušníků záloh,“ řekl médiím mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Letecký úder na Pásmo Gazy podle ozbrojených sil cílí na místa využívaná radikální skupinou Hamás, která operaci proti Izraeli vede.
Agentura AFP informovala, že stovky lidí se předtím vydaly na útěk ze svých domů na severovýchodě Pásma Gazy směrem hlouběji do oblasti ležící mezi Izraelem a Egyptem.
Dramatické události sjednotily izraelskou politickou scénu, lídři opozičních stran v parlamentu ve společném prohlášení vyjádřili podporu armádě a vyzvali mezinárodní společenství, aby odsoudilo palestinský „terorismus“. „V takovýchto dnech v Izraeli není žádná opozice a koalice,“ uvedli zástupci čtyř stran.
Jižním a středním Izraelem, včetně regionu Tel Avivu, od rána zní sirény varující před raketovými útoky. Dopady raket jsou hlášeny právě z Tel Avivu, ale i dalších měst, slyšet exploze bylo i u Jeruzaléma. Na sociálních sítích se šíří videa ukazující odpalované rakety a také záběry například z izraelského Aškelonu, kde jsou vidět auta v plamenech, zřejmě po zásahu jednou z raket.
Vojenská operace
Vůdce ozbrojeného křídla palestinského radikálního hnutí Hamás Muhammad Díf oznámil, že skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Vyzval všechny Palestince, jakož i ozbrojence v sousedním Libanonu, aby se do bojů zapojili, informovaly agentury Reuters a AP.
Macháček: Izraelské tajné služby většinou tuší, když se blíží útok, tentokrát před ním ale nevarovaly
Číst článek
„Tohle je den největší bitvy, která ukončí poslední okupaci na zemi,“ uvedl Díf, který veřejně vystupuje jen zřídka. Na Izrael podle něj ráno mířilo 5000 raket. Na izraelské území kromě toho pronikl neznámý počet palestinských ozbrojenců, přičemž videa na sociálních sítích a výpovědi svědků nasvědčují rozsáhlým pouličním bojům.
Díf podle AP o událostech hovořil jako o „operaci bouře al-Aksá“, což je odkaz na název mešity na chrámové hoře v Jeruzalémě. Útok je podle něj odvetou za izraelské „znesvěcování“ mešity. „Rozhodli jsme se, že co je moc, to je příliš,“ uvedl muž, který přežil několik izraelských pokusů o atentát.
Podle listu The Times of Israel vyzval izraelské Araby, aby se chopili zbraní, a vybídl k bojům také Araby na izraelských hranicích. V Libanonu, který leží severně od Izraele, operuje šíitská militantní skupina Hizballáh, která s Izraelem v roce 2006 svedla válku. Izraelský ministr obrany Joav Galant nedávno uvedl, že Írán v Libanonu buduje letiště, z něhož chce útočit na Izraelce.
Hizballáh se bezprostředně k dění nevyjádřil, zatímco radikální skupina Islámský džihád přišla s prohlášením, že její bojovníci se se ofenzívy účastní. Skupina působí na Západním břehu Jordánu, který Izraelci okupují a který je často dějištěm ozbrojených střetů.