Konec patu v Izraeli. Parlament schválil vládu velké koalice, premiéra Netanjahua vystřídá příští rok Ganc

Izraelci k dalším opakovaným volbám nepůjdou. Nedělní inaugurace vlády velké koalice ukončila rok a půl trvající politický pat. Troje volby během této doby přinesly nerozhodný výsledek. Koalici nakonec povede staronový premiér Benjamin Netanjahu společně se svým hlavním rivalem Bennym Gancem.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší soupeři? Benjamin Netanjahu z Likudu a Benny Ganc z koalice Modrá a bílá (koláž)

Největší soupeři? Benjamin Netanjahu z Likudu a Benny Ganc z koalice Modrá a bílá (koláž) | Foto: Abir Sultan/Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Izraelský parlament v neděli schválil Netanjahuovu vládu národní jednoty. Pro kabinet hlasovalo 73 poslanců, tedy o 12 více, než je požadovaná většina. Vláda pak složila přísahu.

Izrael vykročil k ukončení vleklé politické krize, parlament schválil zákon o koaliční vládě

Číst článek

„Veřejnost chtěla jednotu, a tu také dostala,“ řekl Benjamin Netanjahu poslancům, z nichž proti nové vládě hlasovalo 46. 

Benny Ganc má v nově inaugurované vládě titul budoucí premiér. A podle koaliční smlouvy má Netanjahua vystřídat za rok a půl, tedy v září roku 2021.

Řada komentářů v izraelském tisku pochybuje, že se bývalý opoziční lídr Ganc ze strany Modrá a bílá střídání a premiérského křesla vůbec dočká. Premiér Netanjahu ale již několikrát zdůraznil, že koaliční smlouvu dodrží do tečky a do písmene.

Přesto je skepse k udržitelnosti takto rozkročené vlády veliká. Komentáře poukazují na přetrvávající vzájemnou nedůvěru obou hlavních protagonistů. A také na to, že Netanjahu stane už koncem týdne před soudem kvůli korupčním kauzám, což mu může výkon premiérské funkce zkomplikovat nebo znemožnit.

Kritické hlasy poukazují také na to, že v rekordně velké vládě s 35 ministry byla vytvořena řada postů pro nespokojené členy Netanjahuovy strany Likud, což údajně také není pro budoucí fungování vlády nic pozitivního. 

A sestavení vlády bylo komplikované i proto, že také v čele některých resortů se budou politici v polovině volebního období střídat.

Anexe Západního břehu?

Jednou z priorit nové vlády je anexe palestinského břehu. Premiér Netanjahu chce anexi údolí Jordánu a židovských osad na Západním břehu prosadit již v červenci.

EU se neshodla na postihu Izraele za možnou anexi Předjordánska. Proti potrestání bylo i Česko

Číst článek

„Taková je pravda: tato území jsou tam, kde se židovský národ zrodil a vyvíjel. Je načase uplatnit izraelské zákony a napsat novou slavnou kapitolu v dějinách sionismu,“ citovala Netanjahua agentura AFP. „Anexe nás nevzdálí míru, přiblíží nás k němu,“ uvedl.

Netanjahu chce anexi prosadit i přes silná varování, která v posledních dnech zazněla hlavně ze strany arabských a evropských zemí. Například jordánský král Abdalláh II. v rozhovoru pro německý list Der Spiegel varoval, že v případě anexe může Jordánsko vypovědět mírovou smlouvu, kterou má s Izraelem více než čtvrt století.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme