Šéf UNRWA Philippe Lazzarini uvedl, že kancelář agentury už nelze používat. Izraelská armáda naopak zveřejnila prohlášení, v němž odmítla jakoukoliv odpovědnost za zničení budovy.
Palestinci na Západním břehu Jordánu se ocitají v hluboké ekonomické krizi. Není divu, že rostou obavy, že se i tam začne mnohem víc dařit radikálním a ozbrojeným skupinám.
Nejméně pět Palestinců zahynulo při izraelském úderu na vozidlo ve městě Túbás na severu okupovaného Západního břehu Jordánu. Mezi nimi byl i syn známého palestinského zločince Zakaríji Zubajdího.
„Ke slovu se dostává nová generace palestinských teroristů a bojovníků proti okupaci, kteří často útočí na palestinskou samosprávu,“ říká analytik Tureček.
Izraelský ministr vnitra Moše Arbel vyzval orgány činné v trestním řízení, aby neprodleně konaly. Incident odsoudili izraelský prezident Jicchak Herzog i premiér Benjamin Netanjahu.
Úřady podle sdělení izraelské nevládní organizace Peace Now schválily zabrání půdy o rozloze 12,7 kilometru čtverečního v údolí Jordánu. Jedná se o největší zábor od dohody z Osla z roku 1993.
Navzdory tomu, že se veřejná prostranství plní demonstranty, vládní nacionalisté upevňují své plány na trvalou okupaci Pásma Gazy, píše izraelský list Haaretz.
„Je normální, že se umělci vyjadřují ke společenským otázkám,“ říká novinářka. Zároveň ale upozorňuje, že v tuzemsku se kritická reflexe války mezi Izraelem a teroristy z Hamásu často setká s odporem.
Naděje Gazanů, že do ramadánu bude uzavřené příměří a že tím pádem bude posvátný měsíc klidnější, zůstávají nenaplněná. V Jeruzalémě se střetla izraelská policie s věřícími.
U tábora Balata izraelská armáda spolu s tajnou službou Šin bet časně ráno zaútočila drony na auto, v němž podle ní jel šéf místní teroristické buňky Abdalláh abú Šalal a několik členů jeho skupiny.
„K izraelskému oficiálnímu narativu, že se jedná pouze o zasahování vojenských cílů, bych byl opravdu velmi skeptický,‟ říká výzkumník z Univerzity Karlovy Jakub Záhora.
Server listu The Times of Israel napsal, že v noci na neděli v uprchlickém táboře v Džanínu zasahovaly izraelské síly, když bomba nastražená u cesty zasáhla auto pohraniční stráže.
Hamás se dlouhodobě snaží převzít na Západním břehu moc, ale brání mu v tom Izrael, který tam už druhý rok provádí bezpečnostní operace a zatýká teroristy.
Obě strany blízkovýchodního konfliktu se snaží naklonit na svou stranu světové veřejné mínění. Obě se o to snaží poukazováním na utrpení nevinných lidí.
Vrchní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC), že je zapotřebí do Pásma Gazy, které čelí blokádě, zajistit přísun humanitární pomoci, píše agentura Reuters.
Izraelská armáda oznámila, že umožní navýšení počtu kamionů s humanitární pomocí, které do Gazy směřují z Egypta. Vše, co bude na seznamu OSN, bude podle Elada Gorena z izraelské armády doručeno.
„Toto bezpečnostní fiasko podle mě povede k tomu, že si Izraelci začnou klást otázku, jestli pravicová ideologie je pro Izrael dobrá a jestli je v zájmu státu,“ míní analytička Irena Kalhousová.
Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se během nynějšího konfliktu nechal slyšet, že Palestinci neopustí svou vlast a nedovolí nikomu, aby je vyhnal.
Izraelská armáda uvedla, že se zaměřila na „podzemní teroristickou infrastrukturu“ v mešitě, kde podle ní působili teroristé z Hamásu a Islámského džihádu, kteří plánovali teroristický útok.
Jordánsko, kde žijí už více než dva miliony palestinských uprchlíků, a Egypt mají obavy z přílivu dalších běženců. Považují takový vývoj za možné ohrožení své národní bezpečnosti.
„Podle dostupných zpráv z pásma Gazy je izraelská reakce naprosto disproporční a nezasahuje jen vojenské cíle. Bombardování Gazy je nejintenzivnější za celou dobu konfliktu,“ říká expert.
Pojem antisemitismus je často zneužíván k odvrácení legitimní kritiky ultrapravicové politiky Izraele, míní Libor Liebermann, člen iniciativy Židovský hlas solidarity.