Izraelský ministr vnitra Moše Arbel vyzval orgány činné v trestním řízení, aby neprodleně konaly. Incident odsoudili izraelský prezident Jicchak Herzog i premiér Benjamin Netanjahu.
Spíše než strach a hněv už v Pásmu Gazy převládá rezignace a beznaděj, popisuje El País. „V této válce není kam utéct, pokračuje a zničí nás všechny,“ říká Palestinec Husám Násir.
Hamás tvrdí, že v budově školy byli vysídlení Palestinci, kteří utekli před boji a izraelským bombardováním. Izraelská armáda uvedla, že budovu bývalé školy používali ozbrojenci Hamásu.
Modlitbám na počest Haníji předsedal íránský duchovní vůdce Chameneí, který slíbil pomstít jeho smrt. Haníju označil za „význačného bojovníka palestinského odporu“.
Skupiny spojené s programem Koncert vyvíjejí iniciativy na podporu Izraele. Například skupina CyberWell pomáhá Metě a TikToku s kontrolou a úpravou obsahu sociálních sítí.
Izrael těžší pumy podle listu The New York Times alespoň v prvních šesti týdnech operací v Pásmu Gazy používal v obydlených oblastech, která dříve palestinským civilistům vyznačil jako bezpečné.
Některé izraelské útoky Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva systematicky porušovaly zásady rozlišování, přiměřenosti a obezřetnosti při útoku.
Palestinští ozbrojenci drží v Pásmu Gazy 116 rukojmích. Ještě minulý týden vysoký představitel palestinského hnutí Hamás stanici CNN řekl, že nikdo neví, kolik rukojmí je stále naživu.
Češi za poslední rok změnili své postoje ke konfliktu Izraele a Palestinců. Přibyli ti, kdo podporují jako řešení konfliktu rozdělení na dva státy a vznik Palestiny.
Izrael oblast Rafáhu už dříve během této války, která začala útokem hnutí Hamás na Izrael, ostřeloval. V noci ze 6. na 7. května tam zahájil pozemní operaci, kterou vláda označila za „omezenou“.
Šíitští rebelové tvrdí, že útočí jen na izraelská plavidla či na lodě jeho spojenců, jako jsou USA, terčem jejich raket a dronů se ale opakovaně staly i lodě, které nemají s Izraelem žádnou spojitost.
Investigativní web ProPublica „prorazil tlustou zeď tajemství“ kolem darů bohatých podnikatelů členům Nejvyššího soudu USA. Cenu za komentáře psané za mřížemi obdržel Vladimir Kara-Murza.
Ve městě se tísní okolo 1,5 milionu lidí přesídlených z jiných části palestinského území a podle Spojených států amerických Izrael nepředložil plán na jejich ochranu při zamýšlené ofenzivě.
Na trávníku před kampusem univerzity už 10 dnů protestují proti americkému postoji k zásahu Izraele v Pásmu Gazy. Žádají, aby univerzita neinvestovala do firem napojených na Izrael.
Policie proti studentským demonstracím zasahovala na mnoha školách v USA. Studenti chtějí, aby školy přerušily finanční vazby s Izraelem a firmami, které podporují izraelské operace v Pásmu Gazy.
Hamás v jednáních požaduje záruky úplného skončení bojů a výměnou za rukojmí propuštění stovek palestinských vězňů. Rovněž trvá na tom, aby se Palestinci v Pásmu Gazy mohli vrátit na sever domů.
„Hamás ujišťuje svět, že náš lid bude pokračovat ve svém boji až do vytvoření nezávislého a plně suverénního palestinského státu s Jeruzalémem jako svým hlavním městem,“ uvedlo teroristické hnutí.
„Politické mlčení u nás je pro mě, musím říct, trošku traumatizující. Ta situace je z mého úhlu pohledu tak katastrofální, že tím mlčením cítím spoluzodpovědnost,“ říká Klus.
Rada bezpečnosti OSN během současné války v Pásmu Gazy dosud schválila dvě rezoluce vyzývající k větší humanitární pomoci. Žádná ale nevyzývala k příměří.
Izraelská armáda je přesvědčena, že v nemocnici Šífa jsou vysoce postavení představitelé palestinské radikální organizace Hamás. Svůj zásah označila za „precizní“.
V důsledku izraelské ofenzivy narostl počet obyvatel palestinského Rafahu o více než milion, k humanitární pomoci se ale dostává velmi obtížně. O situaci mluví pro iROZHLAS.cz lékař Raphaël Pitti.
Kamala Harrisová během setkání se členem izraelského válečného kabinetu Bennym Gancem také hovořila o nutnosti důvěryhodného plánu ochrany civilistů v Rafáhu. Uvedl to v prohlášení Bílý dům.