Je to i náš stát, odmítají izraelští Arabové premiérovy výroky. Netanjahu vůči nim před volbami přitvrdil
Izrael není státem všech svých občanů, ale výhradně občanů židovských. Právě to premiér Benjamin Netanjahu to vzkázal pár týdnů před volbami arabské menšině, která tvoří pětinu obyvatel země. Poukázal přitom na Zákon o národním státě, který jeho vláda přijala loni. Netanjahuův výrok odmítl prezident Reuven Rivlin, podle něhož země nemá žádné občany první či druhé kategorie. To, že Izrael není jen židovským státem, je vidět na každém kroku.
Z několika historických mešit v přístavu Jafa, který je už úplně pohlcen rostoucím Tel Avivem, se při západu slunce ozývá volání k modlitbě. Do svatostánku zamíří jen několik málo lidí.
„Jafa je smíšené město, žijí tu Židé i Arabové. Teď je pro nás, Araby, situace těžká. Naše rodiny tu dřív vlastnily spoustu domů, lidé ale v posledních letech odcházejí,“ říká zpravodaji Českého rozhlasu třiatřicetiletý Nizár, majitel kavárny ve staré části města.
„Ceny bydlení tady vyletěly tak nahoru, že si to mladí vůbec nemůžou dovolit. Když chce otec pořídit synovi bydlení, koupí mu byt v nějakém jiném izraelském městě, kde je levněji,“ líčí.
Roli (ne)hrají dovednosti
Izraelští Arabové jsou původní obyvatelé tehdejší mandátní Palestiny, kteří během arabsko-izraelské války v roce 1948 neutekli z domovů ani je z nich nikdo nevyhnal. Zůstali ve svých vesnicích a městech a po vzniku státu se stali izraelskými občany.
Premiér Netanjahu bude obviněn z korupce, oznámil izraelský generální prokurátor
Číst článek
Například mezi studenty místní Telavivské univerzity je arabština slyšet velmi často. „Možnosti uplatnění závisejí na úspěchu ve škole. Kdo má nejlepší hodnocení, má pak nejlepší šance dostat dobrou práci. Závisí to tedy na kvalitě studia, ne na tom, jestli jste Arab nebo Žid,“ vysvětluje studentka Telavivské univerzity Marijam.
Marijam studuje elektrotechniku: „Mluvím o našem oboru, kde skutečně hrají roli dovednosti. Ale umím si představit jiné obory, kde ta rovnost příležitostí mezi Araby a Židy není zas tak stoprocentní. Třeba v sociálních službách, ve školství a podobně. Já ale mířím do hi-tech firem tady v Tel Avivu a znám spoustu Arabů, kteří tam pracují.“ Marijam je ze severu Izraele, kde Arabové tvoří většinu obyvatelstva.
Komplikace pro Izrael. Syrská armáda podle médií aktivovala ruský protiletadlový systém S-300
Číst článek
Smíšeným arabsko-židovským městem je i severoizraelská Haifa. V tamní velké státní nemocnici Rambam řídí oddělení gastroenterologie Dr. Ijád Chamájisí.
„V poslední době je mezi izraelskými Araby celá řada vzdělaných lidí. Nás je šest sourozenců, tři jsme lékaři a tři právníci. Zvládli jsme všichni vystudovat a dostali se na slušná místa. Určité překážky ale zůstávají," naznačuje pro Český rozhlas s tím, že jistá nerovnost panuje například na vědeckých pracovištích.
Izrael, národní stát Židů
Z řad izraelských Arabů pochází izraelský politolog Amal Džamál, který působí na Telavivské univerzitě. „Netanjahuova předvolební rétorika svědčí o tom, že se izraelská společnost začala měnit směrem ke konzervativním pravicovým postojům. Rezignuje na svůj občanský princip a začíná se na Araby dívat jen z logiky síly,“
Zákon o národním státu přijal izraelský parlament – Kneset – loni 19. července. Nový základní zákon definuje Izrael jako „národní stát Židů“. Arabština tím například přišla o status úředního jazyka, který měla od založení Izraele.
„Největším nebezpečím toho zákona je, že legitimizuje určitý přístup k arabské menšině. Zákon se v praxi projeví také v oblasti obytné výstavby. Stát teď může oficiálně nechat stavět obytné celky, které mají být určené výhradně pro Židy. Arabové tam nesmějí bydlet a vlastnit byty," tvrdí izraelsko-arabský politolog Amal Džamál.