Japonsko podle jaderných expertů podcenilo hrozbu tsunami

Japonsko podcenilo hrozbu tsunami pro nukleární reaktory. Uvádí to zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Experti ale na druhé straně ocenili Tokio za řešení jaderné havárie ve Fukušimě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima vypouští radioaktivní vodu přímo do oceánu

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima vypouští radioaktivní vodu přímo do oceánu | Zdroj: Reuters

Nejhorší nukleární katastrofu od Černobylu způsobilo zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály a následná vlna tsunami, která také zabila na 25 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Japonsko podle MAAE podcenilo hrozbu tsunami pro nukleární reaktory. Podrobnosti přidal v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Robert Mikoláš

Elektrárna ve Fukušimě neměla plány pro případ, že se přívalová vlna přelije přes ochrannou zeď a vyřadí z provozu záložní generátory, uvádí inspekční zpráva, kterou experti předali japonské vládě.

Tým 18 odborníků z 12 zemí také vyzval japonské úřady, aby pečlivě kontrolovaly zdravotní stav obyvatel, kteří se pohybovali v blízkosti elektrárny Fukušima Daiči.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii v souvislosti s havárií ve Fukušimě vyzývá provozovatele nukleárních zařízení ve světě, aby zajistili jejich ochranu proti všem možným přírodním pohromám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rádio Česko se na situaci v Japonsku ptalo tamního spolupracovníka Petra Hubáčka

Tokio se v reakci na katastrofu chce v budoucnu více zaměřit na obnovitelné zdroje, které by se měly podílet na výrobě elektřiny jednou pětinou.

Havárie ve Fukušimě už zasáhla i jadernou energetiku v Evropě. Například Německo chce zavřít všechny reaktory do roku 2022, pro útlum se rozhodli i Švýcaři.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu Milana Hubáčka teď podobné nálady převládají i mezi japonskou veřejností. „Projevuje se to například v tom, že z instalované kapacity je v provozu zhruba polovina,“ řekl Hubáček.

Tsunami možná smete i japonskou vládu

Katastrofa otřásla i pozicí japonského premiéra Naoto Kana. Dvě opoziční strany údajně chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

„Pozice Naoto Kana nikdy nebyla moc dobrá a v současné době je naprosto špatná. Premiér čelí kritice nejen mimo vlastní stranu, ale je zde i silná opozice uvnitř. Dá se čekat, že pokud k rezignaci premiéra dojde, tato vláda padne. Demokratická strana byla poprvé od druhé světové války stranou vládnoucí a podle mého názoru tuto roli nezvládla,“ podotkl Hubáček.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme