Je to tragická válka, nikoli genocida, reagoval Izrael v Haagu na obvinění Jihoafrické republiky

Izrael u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu hájil nutnost vojenské operace v Pásmu Gazy. Představitel izraelského ministerstva spravedlnosti Gilad Noam připustil, že izraelsko-palestinský konflikt je tragická válka, ale znovu odmítl, že by se Izrael vůči Palestincům dopouštěl genocidy.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu | Foto: Pavel Novák

Noamův projev krátce přerušila protiizraelská demonstrantka. Před budovu soudu naopak přišlo několik desítek demonstrantů vyjádřit podporu Izraeli, informovala agentura Reuters.

Protestující žena u soudu během Noamova projevu vykřikla: „Lháři!“ V zápětí ji z místnosti odvedla ochranka. Před budovou soudu se před zahájením jednání sešlo také několik desítek proizraelských demonstrantů. Někteří z nich drželi fotografie civilistů, které loni 7. října z izraelského pohraničí uneslo při teroristickém útoku palestinské hnutí Hamás. Jako rukojmí unesli palestinští ozbrojenci tehdy na 250 lidí, z toho asi 130 stále zadržují, několik desítek rukojmích zřejmě v zajetí zemřelo.

Za poslední týden se do Pásma Gazy nedostala žádná humanitární pomoc. Důvodem jsou operace u hranic

Číst článek

Jihoafrická republika loni v prosinci podala k ICJ stížnost, v níž viní Izrael z genocidy, což Izrael odmítá. Letos pak Pretoria podala několik dalších žádostí o předběžná opatření. Nyní žádá, aby haagský soud nařídil Izraeli zastavit ofenzivu v Rafáhu na jihu Pásma Gazy a stáhl z té oblasti jednotky.

Podle Noama ale jihoafrická žádost „vůbec nebere v úvahu skutečné okolnosti“. Noam reagoval na čtvrteční vyjádření jihoafrického velvyslance Vusimuziho Madonsely, že "izraelská genocida pokračuje rychlým tempem". „To, co JAR tvrdí, je výsměch tak odpornému obvinění, jako je genocida,“ řekl Noam.

Izraelská ofenziva v Gaze začala loni v října v odvetě za teroristický útok Hamásu, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí. Izraelské masivní bombardování Pásma Gazy, které má na 2,3 milionu obyvatel, a pozemní operace izraelské armády si dosud vyžádaly podle tamních úřadů ovládaných Hamásem nejméně 35 tisíc palestinských obětí. Minulý týden zahájil Izrael operaci i v oblasti Rafáhu, kam utekl před boji od října přes milion Palestinců. Izrael tuto akci, před níž ho varovala řada zemí, včetně Spojených států, zdůvodnil tím, že bez ní nelze zcela zničit hnutí Hamás. Dnes u ICJ opět Izrael označil Rafáh za „baštu teroristů Hamásu“.

ICJ zatím nerozhoduje o tom, zda se Izrael v Gaze dopouští genocidy. Už koncem ledna ale vyzval Izrael, aby se genocidě vůči Palestincům vyvaroval a aby zvýšil humanitární pomoc tamním civilistům. Na konci března ICJ znovu vyzval Izrael, aby nekladl překážky dodávkám jídla a další pomoci do Pásma Gazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme