Nejistota pokračuje, zní z unie po britském ‚ne‘. Podle Junckera se zvýšilo riziko tvrdého brexitu

Jasné odmítnutí dohody o brexitu v britské sněmovně zvýšilo riziko odchodu Británie z EU bez společného ujednání. V prohlášení to uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Unie podle něj výsledku lituje a vybízí britskou stranu, aby co nejdříve vyjasnila své úmysly.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 22:39 15. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

„Pokud dohoda není možná a nikdo nechce odchod bez dohody, tak kdo bude mít konečně odvahu říci, jaké je jediné pozitivní řešení?“ otázal se pro změnu v bezprostřední reakci na twitteru Donald Tusk, který předsedá vrcholným schůzkám unie.

Britští poslanci v úterý večer dohodu s EU dojednávanou dlouhé měsíce jednoznačně zamítli, když proti bylo 432 z nich a pro jen 202. Británie má Evropskou unii opustit 29. března, o odchodu rozhodli britští občané v referendu v roce 2016.

Brexit bez dohody?

Juncker zdůraznil, že brexit neupravený žádnou dohodou s Londýnem si Evropská unie nepřeje. Komise však podle něj bude dál pracovat na tom, aby EU byla na takovou situaci plně připravena.

„Britský parlament řekl, co si nepřeje. Teď je čas zjistit, co britští poslanci chtějí,“ reagoval na hlasování zmocněnec europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt. Zdůraznil také význam ochrany práv občanů zemí EU v Británii po brexitu.

Podobně se vyjádřil i předseda europarlamentu Antonio Tajani. „Potřebujeme ujištění ohledně jejich budoucnosti. Vždycky budeme na jejich straně,“ napsal na twitteru.

Tato otázka je jednou z částí nyní odmítnuté dohody o brexitu, společně s finančním vyrovnáním britských závazků, ustavením přechodného období a zvláštním protokolem se záložním řešením režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Právě jeho ustanovení byla pro řadu britských zákonodárcem důvodem k odmítnutí textu.

Juncker ve večerním prohlášení dohodu opět označil za nejlepší a jedinou možnou, protože podle něj snižuje škody, které brexit znamená pro občany i firmy napříč Evropou. Unie a šéf vyjednávacího týmu Michel Barnier do jejího vyjednání podle předsedy komise investovali „enormní čas a úsilí“ a ukázali kreativitu i pružnost. Text se domlouval okolo 18 měsíců.

Evropská lítost

K výsledku jednání se vyjádřil i rakouský kancléř Sebastian Kurz. Po hlasování britského parlamentu odmítl nové vyjednávání o brexitové dohodě. Podle lucemburského premiéra Xaviera Bettela by se měly co nejrychleji rozjet přípravy na divoký brexit. Také napsal, že je mu výsledku jednání velice lituje.

O lítosti mluví ve svém vyjádření i šéfka celoněmecké CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. Brexit bez dohody považuje za nejhorší ze všech možností.

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že Británie by byla největším poraženým, pokud by z EU odešla bez dohody. „To je děsivě pro každého,“ citovala Macrona agentura Reuters. Na svém twitterové profilu situaci okomentoval také belgický premiér Charles Michel. „Zaručíme práva našich občanů a budeme bránit naše firmy,“ napsal.

Ohlasy z Čech

Čeští europoslanci se shodují, že odmítnutí brexitové dohody britským parlamentem znamená další pokračování nejistoty a zvýšení pravděpodobnosti odchodu Spojeného království z Evropské unie bez dohody.

„Dnešek nemá žádné vítěze. Odchod Británie je už skutečně za dveřmi a po dnešním výsledku hlasování jsme opět na samém začátku. Nyní jsme v situaci, kdy nikdo z nás netuší, jakým směrem se bude vývoj dále ubírat a zda má Velká Británie vůbec nějaký plán,“ řekla poslankyně Martina Dlabajová (ANO). Stejně jako její kolegyně Dita Charanzová (ANO) se obává následků odchodu Británie z EU bez dohody.

Nezávislý Pavel Telička považuje hlasování britských poslanců za další krok k tvrdému brexitu. „Přestože jsem dlouho zůstával optimistou, je načase si přiznat, že je brexit bez dohody, který by výrazně poškodil Velkou Británii i EU, stále reálnějším scénářem,“ napsal na twitteru Telička. Dodal, že je nutné se intenzivně připravovat na nejhorší, aby byly škody co nejnižší.

Komunistická europoslankyně Kateřina Konečná odmítnutou dohodu, kterou vyjednala s EU premiérka Theresa Mayová, považuje v nynější situaci za jedinou možnou, i když ne zcela ideální.

„Tak drtivá prohra však ohrožuje jak pozici premiérky, tak vše, co již bylo dohodnuto. Zdá se, že jsme opět na samém začátku, a to znamená prohlubování nejistoty, což se bohužel silně dotkne Čechů a českých podniků spolupracujících s Velkou Británií,“ myslí si.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na twitteru poznamenal, že Mayová dostala lekci pro slabé politiky. Výsledek hlasování pak vnímá jako potvrzení brexitového chaosu. Podobně to vidí i jeho kolega Jiří Pospíšil (TOP 09).

„Nejistota způsobená referendem o brexitu a následnou nejednotou britské politiky bude bohužel pokračovat,“ uvedl Pospíšil. „Klíčovým teď bude zabránit odchodu Velké Británie z EU bez dohody, protože by to poškodilo nejenom Británii, ale i zájmy ČR,“ dodal.

„Pojďme zkusit společně - všechny členské státy, unijní instituce a občané Velké Británie - odvrátit tvrdý brexit. Máme teď společný cíl. Dopady tvrdého brexitu by byly zásadní pro všechny,“ vyzval na webu Stanislav Polčák (STAN).

Michaelu Šojdrovou (KDU-ČSL) výsledek hlasování nepřekvapil, protože parlament podle ní velmi dobře vnímá rozčarování britských občanů, kteří začínají chápat, že odchod Británie z EU jim život nezlepší, ale naopak zkomplikuje.

„Osobně si nepřeji žádný brexit, ale pokud už má nastat, pak bychom měli mít dobrou dohodu, která umožní zachovat co nejvíce vzájemných výhod pro občany, pro vzájemný obchod a zajištění bezpečnosti,“ uvedla s tím, že premiérčina dohoda nabízela maximum toho, na čem se EU a Británie mohly dohodnout.

Olga Sehnalová (ČSSD) by ráda rozhodnutí o budoucnosti země přenechala samotným britským občanům. „Osobně bych si byla přála, aby politická reprezentace našla odvahu nechat občany hlasovat nejen o záměru vystoupit z EU, ale i o podmínkách, za kterých k tomu může dojít,“ vyjádřila se Sehnalová. Dodala, že v referendu o brexitu zvítězila kampaň založená na sentimentu a lži a že strůjci této kampaně žádný opravdový plán pro budoucnost neměli.

Také europoslanec Jaromír Štětina, který zakládá nové hnutí Evropa společně, by jako řešení nejraději upřednostnil vypsání nového referenda o unijní budoucnosti Británie. „Doufám, že se Britové nakonec dohodnou na novém referendu a odhlasují si setrvání v EU,“ uvedl.

dok, kla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme