Vatikán zbavil bývalého biskupa ve Wyoimingu Harta obvinění ze sexuálního obtěžování
Vatikán zbavil bývalého amerického biskupa Josepha Harta obvinění ve 14 případech sexuálního zneužití mladistvých. Informovala o tom dnes agentura AP. S rozhodnutím se neztotožnil Hartův nástupce v čele diecéze ve Wyomingu. Devětaosmdesátiletý Hart veškerá obvinění odmítal
Vatikánská Kongregace pro nauku víry vyloučila stíhání biskupa v sedmi případech. V dalších pěti uvedla, že se nepodařilo sexuální obtěžování prokázat a v posledních dvou případech došla k závěru, že chlapci byli v posuzované době považováni za plnoleté.
Vatikánský úřad ale potvrdil dříve přijatý zákaz kontaktu s nezletilými a uvedl, že Hart zákaz v minulosti porušil. Vatikánský úřad hodnostáři také vytknul „nedostatečnou míru opatrnosti“, když pobýval ve svém bydlišti s nezletilými osobami bez přítomnosti dalších lidí.
Vyzýval k zájmu o demokracii, vadil nacistům i komunistům. Vatikán zváží blahořečení jezuity
Číst článek
S rozhodnutím Vatikánu se neztotožnil biskup Steven Biegler, který nastoupil po Hartovi do čela diecéze ve Wyomingu. Biegler ustanovil vyšetřovací panel, podle kterého byla některá nařčení proti Hartovi s vysokou pravděpodobností pravdivá. „Obětem chci říct, že jim věřím a že mají mou podporu,“ uvedl Biegler.
Vyšetřování proti bývalému biskupovi odložily také úřady ve státě Wyoming.
Kritici poukazují na netransparentnost řízení vatikánských úřadů. Řízení totiž není veřejné a zveřejněny většinou nebývají ani zápisy řízení. Tato netransparentnost podle kritiků napomáhá k benevolentnosti špiček katolické církve k hodnostářům obviněným ze sexuálního obtěžování.
Za jednu z výjimek kritici považují případ bývalého kardinála a washingtonského arcibiskupa Theodora McCarricka, kterého v roce 2019 papež František propustil ze stavu duchovního kvůli obviněním ze sexuálního zneužití.
Joseph Hart byl biskupem ve Wyomingu v letech 1976 až 2001. Nařčení spadají do doby od začátku 60. až do konce 80. let.