Špionážní program Pegasus mělo v telefonu nejméně 10 lidí v Polsku. Psal i zprávy za senátora
Pegasus měl původně sloužit jako program včasné detekce přípravy teroristického útoku. Vlády nebo instituce některých zemí ale software zneužily. Stalo se tak třeba v Polsku. Špionážní program mělo v telefonech nejméně deset lidí, aniž by o tom věděli.
Kauza Pegasus se týká například prokurátorky Ewy Wrzosekové, senátora Krzysztofa Brejzy nebo poslankyně Magdaleny Łoskové a dalších politiků.
Prokurátorka Wrzoseková se účastnila vyšetřování takzvaných obálkových voleb, tedy kauzy, která se týkala zakázek na přípravu a organizaci vyhlášených, ale neuskutečněných prezidentských voleb v roce 2020.
Špionážní software Pegasus použili v Izraeli i proti politikům. Policejní šéf vyzval k vytvoření komise
Číst článek
Brejza a Łosková jsou politici kritičtí k vládě strany Právo a spravedlnost. Polská protikorupční agentura CBA, což je zpravodajská služba, která používá Pegasus, takto podle deníku Gazeta Wiborcza špehovala nejméně deset lidí.
Problém přitom představovala nejen samotná špionáž, ale taky následné zneužití části získaných informací.
Šlo o odposlechy senátora Brejzy v roce 2019. V té době pomáhal s volební kampaní do Evropského parlamentu. Informace získané z jeho telefonu pak použila polská televize napojená na vládnoucí stranu, což poznamenalo volební boj.
Část zveřejněných zpráv byla ale vytvořená právě špionážním softwarem, nikoliv Brejzou. Podle vyšetřovatelů byl jeho telefon napaden celkem třiatřicetkrát.
Okolnosti nákupu programu
Polsko software koupilo za 25 milionů zlotých (asi 129 milionů korun). Už samotný nákup byl ale kontroverzní. Ukázalo se, že země zaplatila spyware z Fondu spravedlnosti na podporu obětí trestných činů.
Největší zásahy do soukromí? Anticeny Big Brother dostaly Rohlík.cz, polská vláda i Ústavní soud
Číst článek
I samo použití programu je proti polskému právu například tím, že jeho prostřednictvím získané informace jsou uložené v Izraeli. To je také důvod, proč ostatní zpravodajské služby v Polsku Pegasus nevyužívají.
Podle deníku Gazeta Wiborcza nejde ale o zneužití moci ze strany státu, ale ze strany vlády, tedy vládnoucí strany Právo a spravedlnost. Ta nechala postižené sledovat. Sledování odsouhlasili soudci, ale ti nevěděli o použití systému Pegasus. Z polské protikorupční agentury se použitím softwaru stala politická policie poplatná vládě.
Polská nezávislá média o případu odposlechu vlivných lidí poprvé informovala v lednu tohoto roku na základě vyšetřování investigativní skupiny Citizen Lab. Tehdy se k tomu vyjádřil mluvčí Ministerstva pro koordinaci tajných služeb Stanisław Żaryn, který obvinění ze zneužití odposlechů odmítl.
Spyware
Softwary spyware, ke kterým patří i Pegasus, infikují vybrané telefony a pak už umožňují odposlouchávat nebo i sledovat v reálném čase uživatele telefonu i jeho prostředí. Dokážou číst SMS i zprávy poslané přes aplikace s koncovým šifrováním, jako je například WhatsApp.
Mohou i prohlížet fotografie a dokumenty uložené v cloudu, tedy v úložištích, kam se běžně zálohuje obsah chytrých telefonů.
Pegasus tedy umožňuje úplný dohled nad sledovaným bez jakéhokoliv náznaku. Software v Izraeli vyvinuli pro špionáž teroristů pro případ, že by všechny ostatní sledovací metody selhaly.