Kdo je Američan zadržený v KLDR? Tony Kim učil na škole spjaté s křesťanskými misionáři
KLDR stále nevysvětlila, proč se její bezpečnostní složky v pátek v Pchjongjangu zmocnily amerického učitele. Zveřejnila však jeho jméno. Kdo je Kim Sang-duk alias Tony Kim a kde mizí jeho stopa?
Jihokorejské tajné služby před několika dny varovaly, že by KLDR mohla začít zatýkat cizince na svém území. Využít by je prý mohla jako rukojmí k nátlaku na Spojené státy, při vyjednávání o dalším vývoji situace na Korejském poloostrově. Zjevně měly pravdu: Severokorejci o víkendu zabránili v odjezdu ze země americkému učiteli Tonymu Kimovi.
Severokorejci si z propagandy balí cigarety, říká uprchlý novinář z KLDR
Číst článek
Padesátiletý vysokoškolský učitel Tony Kim je americký občan korejského původu (jeho korejské jméno zní Kim Sang-duk) a v KLDR strávil přibližně měsíc. Domlouval tam akademickou spolupráci a pomoc mezi univerzitami a podle agentury Jonhap se podílel na humanitární pomoci. Pak se chystal přes Čínu odletět domů do Spojených států. Z mezinárodního letiště v Pchjongjangu nakonec neodletěl a jeho stopa tam mizí.
Severokorejské úřady zatím mlčí, naopak jihokorejští diplomaté uvedli, že již kontaktovali své informátory na Severu a snaží se zjistit, co se Tonymu Kimovi vlastně stalo. Nicméně zatím o jeho osudu víme jen velmi málo.
Misionář?
BBC v pondělí informovala, že Kim působil na Pchjongjangské univerzitě vědy a technologie (Pyongyang University of Science and Technology, PUST). Anglický název univerzity není náhoda: jedná se o mezinárodně sponzorovanou instituci, na níž studují synové severokorejských privilegovaných vrstev a kde vyučují zahraniční pedagogové.
PUST je mladší odnoží Yanbian University of Science and Technology (YUST), která sídlí v severočínském Jen-pienu a která údajně byla domovským působištěm Tonyho Kima. Město leží v autonomní korejské prefektuře provincie Ťi-lin; téměř třetinu obyvatel prefektury tvoří čínští Korejci.
O obou univerzitách je nutné vědět jednu zásadní věc: řídí je křesťanští misionáři a finance na jejich provoz pocházejí od veřejných i soukromých křesťanských sponzorů. Jakákoli evangelizační činnost je přitom v KLDR přísně zakázána a trestána – jak už dokázaly případy v minulosti zadržených cizinců včetně Američanů. (Provoz PUST podrobně popsala korejsko-americká autorka Suki Kim, která na univerzitě učila v roce 2011 – pozn. red.)
Dosud však neznáme ani důvod, proč Severokorejci Tonyho Kima zadrželi, natož jestli to souviselo s jeho činností na PUST. Samotná univerzita jakoukoli souvislost v prohlášení pro BBC rezolutně popřela. Reuters citovala jejího ředitele Pak Čchan-moa, podle něhož byl Tony Kim „zapojený do nějakých aktivit mimo PUST, třeba pomoc sirotčinci."
Nebezpečí pro cizince v KLDR?
Hrozí po zadržení Tonyho Kima cizincům na půdě KLDR zvýšené riziko? Hodně záleží na tom, jaký pas má ten který návštěvník v ruce. USA, Jižní Korea a Japonsko jsou země, které Kim Čong-unův režim prohlašuje za úhlavní nepřátele, proto občanům těchto zemí jisté nebezpečí hrozí – zejména pokud jsou korejského původu. Ostatní cizinci pod takovým drobnohledem nejsou.
Od roku 2009 KLDR na svém území zadržela celkem deset občanů Spojených států. Většinu z nich posléze propustila (viz asi nejznámější kauza Kennetha Bae), ale ne všechny: v Severní Koreji jsou nyní po soudu uvězněni a svůj trest si odpykávají dva Američané.
Prvním z nich je 62letý podnikatel Kim Dong Chul, jehož severokorejská justice loni v dubnu odsoudila k 10 letům těžké práce za údajnou špionáž a podvracení státu. Ještě tvrdší trest, 15 let v pracovním táboře, dostal 22letý student Otto Warmbier. Toho severokorejské bezpečnostní složky zadržely poté, co odcizil propagandistický plakát, který si prý chtěl odvézt jako suvenýr.
@FranSeenWrites Ask Otto Warmbier https://t.co/QvUeBhQLQy
— StoneMe (@StoneMe41) 11. dubna 2017