Na KLDR začínají tvrdě dopadat sankce. Chybí prý potraviny, palivo i papír

Čím dál víc zpráv ze Severní Koreje naznačuje, že na zemi začínají silně doléhat mezinárodní sankce, jimž KLDR čelí v souvislosti se svým pokračujícím raketovým a jaderným zbrojním programem. Napsal to v pátek britský list The Daily Telegraph. Podle něj je v Severní Koreji nejen málo paliva a potravin, ale kvůli nedostatku papíru musel svou produkci omezit i státní deník Rodong sinmun. V říjnu podle očekávání dojdou Pchjongjangu valutové rezervy.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé u soch severokorejských vůdců Kim Ir-sena a Kim Čong-ila

Lidé u soch severokorejských vůdců Kim Ir-sena a Kim Čong-ila | Foto: Kyodo | Zdroj: Reuters

Šéf jihokorejského parlamentního výboru pro tajné služby tento týden politiky informoval o stavu financí KLDR, které jsou vážně postiženy zmrazením účtů severokorejského režimu v zahraničí a prakticky úplným zákazem exportu.

Představitel opozičních konzervativců Kang Sok-ho později vyslovil názor, že nové snahy KLDR o sbližování s Jižní Koreou jsou přímým důsledkem ekonomických problémů, jimž Severní Korea čelí. To v poslední době několikrát opakovala i americká vláda.

Uplácela severokorejskou tajnou policii tunami rýže, obvinili Jihokorejci uprchlici z KLDR

Číst článek

Podle listu The Daily Telegraph se proslýchá, že obyvatelé KLDR již stávající nedostatek označují za nový „namáhavý pochod“, jak byl nazýván hladomor v polovině 90. let, který si vyžádal až 3,5 milionu životů.

Jihokorejský deník Čoson ilbo uvedl, že dvě z hlavních elektráren, které dodávají proud do Pchjongjangu, byly v letošním roce již deset dní mimo provoz, což znamenalo, že části metropole zůstaly ponořené do tmy.

Uhelné doly nejsou schopné zajišťovat dostatečné zásoby. Uhlí, které se vytěží, navíc nemůže být dopraveno na místo určení kvůli nedostatku pohonných hmot. Zastaven byl rovněž dovoz koksu z Číny, takže i severokorejská politická a vojenská elita trpí v neosvětlených a nevytápěných bytech, píše The Daily Telegraph.

Méně tisku

Potravinové příděly byly údajně sníženy na polovinu a v zemi již prakticky není k dostání bílá rýže. Výrazně také vzrostla cena stolního oleje.

Oficiální deník severokorejského režimu Rodong sinmun snížil počet každodenních výtisků z 600 000 na 200 000. Zrušena byl také roznáška tisku do domácností, napsal jihokorejský list Čoson ilbo.

Nedávná návštěva severokorejské delegace v Jižní Koreji na zahájení zimních olympijských her také nechtěně odhalila, že KLDR byla odstřižena od globální satelitní komunikační sítě pro řízení letecké dopravy, protože přestala před osmi měsíci platit poplatky.

Letoví dispečeři na mezinárodním letišti v severokorejské metropoli Pchjongjangu museli použít pevnou telefonickou linku, aby informovali své protějšky na mezinárodním letišti v jihokorejském Inčchonu o tom, že let s představiteli KLDR odstartoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme