Kolik darují státy na vakcínu proti koronaviru? Česko méně než srovnatelné země, Rusko a USA nic

V přepočtu 200 miliard korun vybrala v pondělí Evropská unie v mezinárodní sbírce na vývoj vakcíny a léku proti nemoci covid-19. Své dary přislíbily státy, velké nadace, ale i zpěvačka Madonna. Česko patří k menším dárcům – do mezinárodní sbírky se zavázalo poslat 20 milionů korun, stejně jako další země Visegrádu. Jejich jménem příspěvek do online konference oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Spojené státy nebo Rusko nedaly nic.

Od stálého zpravodaje Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technik testuje vzorky na přítomnost koronaviru pro nemocnici v čínském Kantonu.

Na vývoj vakcíny půjde zhruba 75 miliard korun, zhruba stejná suma pak na testování léků. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

„Musíme v boji proti společnému nepříteli více spolupracovat místo toho, abychom se proti němu pouštěli jednotlivě,“ prohlásil předseda české vlády ve videopřenosu. Na twitteru posléze dodal, že je na příspěvek české vlády hrdý.

‚Musíme hledat vlastní cestu‘. Česko bude vyvíjet vlastní vakcínu proti nemoci covid-19

Číst článek

Celkem má Česko v plánu poslat 750 tisíc eur, tedy v porovnání s podobně velkými a bohatými zeměmi méně (viz tabulka níže).

Například Řecko slíbilo čtyřikrát vyšší částku a Portugalsko dokonce třináctinásobek. Vyšší částky se chystají darovat i dvoumilionové Slovinsko, chudší Srbsko, které není členem EU.

Visegrád a další

V přepočtu na obyvatele má ze zemí visegrádské čtyřky nejhlouběji do kapsy Polsko.

Méně než země Visegrádu poslaly jen nejchudší státy Evropské unie Bulharsko a Rumunsko a malé pobaltské republiky Estonsko a Lotyšsko. Ke sbírce se ze zemí EU nepřipojily Kypr a Litva.

Evropská komise věnuje z unijního rozpočtu v přepočtu 27 miliard korun a dalších 11 miliard poskytne formou záruk.

Z jednotlivých zemí se mezi nejštědřejší přispěvatele zařadily Francie, Japonsko, Spojené království, Německo, Kanada a Saúdská Arábie. Vysoké příspěvky v řádech jednotek miliard korun slíbily poskytnout i Itálie a Španělsko, které pandemie zasáhla mezi evropskými zeměmi nejhůře.

(Text pokračuje pod tabulkou.)

Ani dolar, ani rubl

Ke sbírce peněz na vývoj vakcíny a léku proti nemoci covid-19 se připojily čtyři desítky zemí světa, včetně Číny. Peking se zavázal přispět v přepočtu 1,2 miliardy korun. Naopak vůbec se k dárcovské konferenci nepřipojily Rusko ani Spojené státy.

2:40

‚Operace nadsvětelná rychlost.‘ USA vyvíjejí vakcínu proti koronaviru, svůj projekt spustil i Gates

Číst článek

Pro zajímavost: zapojila se i slavná zpěvačka Madonna, která přislíbila milion dolarů, tedy zhruba 25 milionů korun

I tak ale dárci během necelých tří hodin téměř plně naplnili stanovený cíl, tedy v přepočtu 200 miliard korun. Podle organizátorů sbírky jde teprve o začátek.

„Může se to zdát jako mnoho peněz, ale náklady nečinnosti by byly výrazně vyšší - měřeno ztracenými životy i prostředky. Záběr naší odpovědi musí odpovídat rozsahu krize,“ uvedl předseda Evropské rady Charles Michel.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová za všechny příspěvky poděkovala. Dary podle ní ukázaly sílu lidskosti. „V době, kdy jsme od sebe dále, než obvykle, svět ukázal, že drží pospolu pevněji než kdy dříve,“ dodala.

Rozdělení peněz

Základní klíč pro rozdělení peněz zveřejnila Evropská komise na svém webu. Největší díl, zhruba 75 miliard korun, poputuje na vývoj vakcíny proti novému typu koronaviru. Cílem je podle komise nejen podpořit jednotlivé týmy vědců a klinické zkoušky možných vakcín, ale také následnou výrobu vakcíny v masovém měřítku.

Nemocnice jako ohniska nákazy v Rusku. Lékaři mají zákaz podstoupit testy, o pacienty pečují i ti s covid-19

Číst článek

V součtu stejnou částku chce Evropská komise vyhradit na testování účinnosti možných léků proti nemoci covid-19 a zlepšení diagnostických metod. Podle Evropské komise je nutné nejen co nejrychlejší nalezení vakcíny a léku, ale aby tyto látky byly cenově dostupné všem, včetně nejchudších států.

Přes 30 miliard korun hodlá Evropská komise poskytnout Světové zdravotnické organizaci (WHO) na pomoc nejchudším zemím a zhruba 18 miliard korun je určených na nákup ochranných prostředků a vakcín do strategických zásob.

Online sbírka stále pokračuje, zapojit se do ní mohou další státy, firmy, nadace a jiné organizace.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme