První na světě. Britové schválili covidovou vakcínu od Pfizeru a BioNTechu, očkování spustí příští týden

První Britové se už příští týden dočkají vakcíny proti koronaviru. Britská vláda totiž dala zelenou americké farmaceutické firmě Pfizer a německé firmy BioNTech, které tak mohou své očkovací látky uvést na ostrovní trh. Ministr zdravotnictví Matt Hancock vzápětí oznámil, že na vakcínu už čeká na padesát nemocnic po celé zemi.

Londýn (Aktualizováno: 9:24 2. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pfizer a BioNTech otestovaly vakcínu.

První Britové se už příští týden dočkají vakcíny proti koronaviru. Britská vláda totiž dala zelenou americké farmaceutické firmě Pfizer, která tak může svou očkovací látku uvést na britský trh (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Vláda dnes přijala doporučení lékové agentury MHRA schválit vakcínu proti covidu-19 od Pfizeru a BioNTechu k použití,“ uvedl ve středu kabinet. „Vakcína bude v Británii dostupná od příštího týdne,“ píše se v prohlášení.

26:00

Urychlení vakcíny na koronavirus nešlo na úkor bezpečnosti, ujišťuje epidemiolog Chlíbek

Číst článek

Hancock prohlásil, že vláda zřídí speciální centra pro očkování. Británie se stala vůbec první zemí světa, která schválila vakcínu pro plošné použití. Pfizer nyní čeká, jestli dostane povolení i ve Spojených státech, epicentru nákazy.

Očkování je pro britský kabinet důležité. Premiér Boris Johnson v sobotu jmenoval náměstka ministra obchodu Nadhima Zahawiho členem vlády zodpovědným za očkování proti covidu-19.

Zahawi je ve své nové roli podřízen ministru zdravotnictví Hancockovi. Zaměřuje se hlavně na rozvinutí očkování, ale ponechává si část povinností ohledně obchodu.

První budou zdravotníci

Spojené království si u společnosti Pfizer objednalo dostatek očkovací látky pro 20 milionů lidí, není však jasné, kolik jich země dostane do konce roku. Aby vakcína člověka ochránila, musí ji lékaři podat ve dvou dávkách s odstupem tří týdnů.

Johnson jmenoval zmocněnce pro očkování proti covidu. Začátek vakcinace se očekává v rozmezí dnů

Číst článek

Podle britské vlády jsou první na řadě zaměstnanci ve zdravotnictví a obyvatelé domovů pro seniory, dále by se vakcína měla podat starším lidem, píše AP.

Očkovací látka vyvinutá ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech má podle klinických testů až 95procentní účinnost. Údaj se vztahuje k ochraně před covidem-19. Do jaké míry chrání před nákazou koronavirem SARS-CoV-2, který nemoc způsobuje, zatím není jasné.

Rusko začalo používat Sputnik V. Kdo se chce očkovat, musí přinést negativní test a občanský průkaz

Číst článek

Přípravek přitom podle výrobců nemá žádné vážné vedlejší účinky. V nejohroženější skupině starších lidí je účinnost 94 procent.

Nákup až 300 milionů dávek této vakcíny schválila už v listopadu Evropská komise a žádost o schválení mimořádného nasazení látky si firmy rovněž v listopadu podaly ve Spojených státech.

Agentura DPA dříve uvedla, že Pfizer a BioNTech požádaly o registraci vakcíny i v Británii, Austrálii, Kanadě či Japonsku. Na vývoji dalších vakcín také pracují desítky firem po celém světě, britské úřady rovněž zvažují další látku od farmaceutické společnosti AstraZeneca.

Eduard Freisler, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme