Kosovští Srbové se od Kosova neodtrhnou, ale Srbska se nevzdají, říká Oliver Ivanović
Kosovští Srbové se své země nevzdají, ani Kosova, ani Srbska. Tak vidí situaci ve výbušném regionu Oliver Ivanović, předseda Občanské iniciativy a nejvýznamnější politik kosovských Srbů. Potvrdil to v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas.
Rozhovor s Olierem Ivanovićem natáčel v Kosovské Mitrovici zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.
Oliver Ivanović patří k umírněným představitelům kosovských Srbů, umí dobře vyjednávat s kosovskými Albánci i Bělehradem. V poslední době je toto umění obzvlášť potřebné:
Rozhovor s Olierem Ivanovićem natáčel v Kosovské Mitrovici zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.
„Poslední měsíc vzrostlo napětí kvůli volbám. Naše plány uspořádat volby vyvolaly reakci Albánců: ostrou rétoriku i policejní razie po domech, jejichž cílem bylo zabránit volbám. Jednotky KFOR ale reagovaly včas a posílily svou přítomnost o 700 vojáků, a to ochladilo vášně na všech stranách. Volby nakonec proběhly v příznivé atmosféře a bez problémů.“
Sporné nebyly prezidentské ani parlamentní volby, ale hlasování do místních samospráv ve dvou srbských okresech. Nesouhlasily s nimi úřady v Prištině, Bělehradu a nesouhlasil s nimi ani Oliver Ivanović:
„Podle rezoluce 1244 Srbsko nemá pravomoc pořádat místní volby. Ty jsou v kompetenci kosovské správy OSN – UNMIC, a ta s místními volbami nesouhlasila. Jestliže Srbsko se velmi často odvolává na rezoluci OSN 1244, musíme ji respektovat celou a v žádném případě ji nesmíme porušovat.“
Zmíněná rezoluce praví, že Kosovo je součástí Srbska, což už dávno nemá nic společného s realitou. Umírnění politici proto hledají přijatelné východisko pro srbskou menšinu.
„Těžko říci, jaký má být budoucí statut srbských území. Musí to být předmět dohody mezi Prištinou a Bělehradem, zprostředkované třetí stranou. Musíme si sednout a dohodnout, jaký je status severu, abychom jednou mohli dojednat i status celého Kosova. Nebude to hned, podle mého názoru by vhodnou chvílí byl vstup Srbska do Evropské unie,“ míní Ivanović.
Nejasné postavení srbské menšiny v Kosovu přispívá k její politické radikalizaci. Stejně jako všeobecná chudoba a nezaměstnanost.
„Ekonomická situace je špatná, protože žijeme v totální politické nejistotě. Máme zoufalý nedostatek zahraničních investic, které nepřicházejí kvůli nejasnému právnímu prostředí, špatné infrastruktuře a početné, ale nekvalifikované pracovní síle. Do takového prostředí žádný investor nepůjde,“ vysvětluje předseda Občanské iniciativy a nejvýznamnější politik kosovských Srbů.
Další překážky ekonomickému rozvoji srbských enkláv kladou podle Olivera Ivanoviće úřady v Prištině.
„S tím, jak roste počet nezaměstnaných a prohlubuje se chudoba, blíží se doba, kdy to bude muset albánská politická elita pochopit. Jinak jim to budou muset vysvětlit Američané, kteří to umí velmi efektivně. Jestliže to Albánci nepochopí, nastanou katastrofické scénáře.
Musíme najít model, který bude alespoň částečně vyhovovat všem," domnívá se Ivanović.
„Srbové, kteří tady žijí, se neodtrhnou ani od Kosova, ani od Srbska. Musíme najít formu, která uspokojí jednu i druhou stranu. Zdejší Srbové budou vždy v Srbsku vidět svou mateřskou zemi, s tím nepohnete. Priština nesmí naši normální komunikaci se Srbskem narušovat, jak se o to všemožně snaží dnes,“ dodává.
Cílem dialogu mezi Srbskem a Kosovem nemůže být podle Ivanoviće uznání kosovské nezávislosti.
„V tomto případě k žádné velké změně dojít nemůže. Kosovo jednoduše neuznáme, ale budeme dál vést rozhovory o jeho statusu, až k tomu budou připravené obě strany. V této chvíli je o statusu Kosova ochotná jednat pouze jednat strana – srbská. Albáncům to musí říci někdo ze Západu, sami se k tomu neodhodlají,“ upozorňuje v rozhovoru s Martinem Dorazínem Oliver Ivanović, předseda Občanské iniciativy a nejvýznamnější politik kosovských Srbů.