Nejlépe se žije v severských zemích. Česko v žebříčku předstihlo Polsko i Slovensko
Kde na světě se žije nejlépe? V severských zemích, alespoň to ukazuje žebříček firmy Boston Consulting Group. Její analýza se zabývala kvalitou života ve 152 státech světa. Česku patří 24. místo, o několik příček tak předstihlo jak Polsko, tak Slovensko.
Severské země Norsko, Island, Dánsko, Švédsko a Finsko se všechny umístily v žebříčku firmy Boston Consulting Group v první desítce ze 152 hodnocených států.
Nejdražší města pro život: dominuje Evropa a Tichomoří. Vyhrál Singapur před Paříží a Curychem
Číst článek
Norsko letos opět zvítězilo, žebříčku vládne už od roku 2009. Druhá příčka patří Švýcarsku, třetí pak skončil Island. Tady si státy oproti loňskému roku prohodily pozice. V první patnáctce se pak objevily jen tři státy mimo Evropu, kromě Austrálie a Nového Zélandu to byl i Singapur.
Velmi dobře jsou na tom podle indexu SEDA s kvalitou života také obyvatelé západní Evropy, Severní Ameriky, Japonska a právě Austrálie nebo Nového Zélandu.
V Čadu živoří na půl milionu uprchlíků. V cestě do Evropy jim brání Sahara a špatná infrastruktura
Číst článek
Na opačném konci žebříčku je pak především Afrika, kde u několika států dokonce data chybí.
Dobře na tom nejsou ani lidé například v Mexiku, Střední Americe nebo na severu Jižní Ameriky a Blízkém východě nebo Indonésii.
Poslední místo patří Středoafrické republice. Předposlední je Čad a o příčku lépe je na tom Jemen. Právě Středoafrická republika a Čad jsou už osm let v žebříčku na posledních místech.
Česko za Německem, ale před Slovenskem
Česká republika se v žebříčku umístila na 24. místě. Skončila tak za Rakouskem, které bylo deváté, i za dvanáctým Německem. Předstihnout se ale naopak podařilo 32. Polsko a také Slovensko, které končilo ještě o příčku za ním.
Česku se dařilo především v oblasti rovnosti, například co se týká příjmů nebo přístupu ke vzdělání, ekonomické stability a kvality zdravotnictví. Na druhou stranu hůře na tom je co do výše příjmů a kvality životního prostředí.
Jemen si pohoršil, Sierra Leone je na tom lépe
Za posledních deset let si nejvíce pohoršil Jemen, který klesl z 131. na 150. místo. Naopak nejvíce si polepšila Sierra Leone, která poskočila ze 148. místa na 127. příčku.
Index SEDA (Sustainable Economic Development Assessment) Index SEDA je jedním z pokusů, jak vyjádřit kvalitu života v jednotlivých zemích.
Analýza firmy Boston Consulting Group hodnotila deset kategorií: situaci na trhu práce, ekonomický růst podle hrubého domácího produktu, stabilitu ekonomiky, kvalitu zdravotnictví a infrastruktury, veřejné správy, vzdělávání, životního prostředí a příjmové rozdíly nebo stav takzvané občanské společnosti.