Láska k vlasti je víc než objektivita, tvrdí šéf tiskové agentury zřízené Putinem
Ředitel nově vznikající ruské tiskové agentury si myslí, že láska k vlasti by měla mít přednost před objektivitou. Dmitrij Kiseljov to řekl na prvním setkání se zaměstnanci.
Dmitrij Kiseljov je známý televizní moderátor, jehož prokremelské názory nejsou tajemstvím. Ale často jde ještě mnohem dál než oficiální postoje a zákony. Jako například ve vyjádření o homosexuálech, které dodnes koluje po internetu.
Podle Kiseljova by správně stát měl homosexuálům zakázat darovat krev i spermie. A pokud zemřou, tak by se jejich srdce a další orgány měly okamžitě zahrabat nebo spálit, protože nejsou vhodné pro zachraňování lidských životů.
Když nedávno informoval o protestech v Kyjevě, tak mluvil o barbarech, kteří zničili vánoční stromek na barikády, ale zapomněl se zmínit o policejní brutalitě. A takových příkladů je mnoho.
Úmyslně překrucoval pořadí událostí tak, aby očernil prozápadní demonstrace, a naopak podpořil policii, armádu i vládu. Nezávislá ruská média dokonce tvrdí, že je mnohem horší než někdejší sovětská propaganda.
Do čela nové státní agentury 'Rusko dnes' se Kiseljov dostal poté, co se prezident Vladimir Putin rozhodl zrušit stávající tiskovou agenturu RIA Novosti a na jejím základě vytvořit agenturu novou.
Říká se, že RIA Novosti se znelíbila poté, co příliš často informovala o protiputinovských protestech v Rusku. Ředitele nové agentury dosazuje přímo Kreml.
Kritici tak mluví o vytváření hlásné trouby putinovského režimu. A tomu odpovídá i to, co Kiseljov řekl na prvním setkání se zaměstnanci. Sice je ujistil, že pro většinu z více než dvou tisíc práce i nadále bude, ale zdůraznil, že časy "destilované žurnalistiky" skončily.
Pod heslem objektivity nebude tolerovat výpady vůči vlasti. A i když chápe, že stát není dokonalý, tak nepřátelský vztah se má přenechat soukromým médiím.
Ta se ale v minulosti Kreml snažil zastrašovat a nezávislí novináři čas od času končí ve vězení nebo dokonce mrtví, jako například Anna Politkovská, která se věnovala porušování lidských práv v Rusku. Ale neobjasněných vražd nepohodlných novinářů jsou desítky.