Přežila výbuch, ale nakonec musí k zemi. Libanonská vláda nařídila demolici obilných sil v Bejrútu
Libanonská vláda ve čtvrtek nařídila demolici obilných sil v bejrútském přístavu, která byla značně poškozena výbuchem v srpnu roku 2020. Masivní struktura obilních zásobníků zachytila značnou část tlaku při explozi, a ochránila tak několik obytných domů u přístavu. Na konstrukci sil se v 70. letech podílel československý podnik Průmstav.
V přístavu předloni vybuchl špatně uskladněný dusičnan amonný. Exploze si vyžádala životy více než 230 lidí a zranilo se při ní 7000 lidí. Příčina dodnes nebyla řádně vyšetřena. Libanonci vinu vidí v politicích, kteří nereagovali na upozornění o nebezpečném materiálu v přístavu.
Česko pomáhá s opravou Bejrútu, postavilo dětské hřiště. Město se stále vzpamatovává z ničivé exploze
Číst článek
Sila o výšce 48 metrů a skladovací kapacitě 100 000 tun obilí, jsou značeně poškozena. Švýcarská společnost Amann Engineering už loni doporučila demolici, protože část stavby se naklání rychlostí dvou milimetrů denně.
Proti demolici je mnoho Bejrúťanů, protože torzo je podle nich mementem rozsahu katastrofy z roku 2020. „Jsou to svědci masakru, jaký na nás byl spáchán. Nebudou zbourána, jakkoli se o to budete snažit,“ uvedli už v březnovém prohlášení zástupci rodin obětí exploze.
Vláda nyní dala k demolici souhlas s ohledem na technickou zprávu, podle níž hrozí, že se torzo zřítí. Oprava by byla podle vlády příliš nákladná.
Aby zklidnil oponenty, pověřil kabinet ministry vnitra a kultury, aby na místě zajistili postavení pomníku obětem exploze. Zástupci rodin obětí svolali na čtvrtek k přístavu demonstraci. Postižené rodiny i ochránci lidských práv tvrdí, že blokování vyšetřování exploze má zabránit vznesení obvinění proti viníkům.