Libanonci věří ve skutečnou svrchovanost
V Libanonu se část syrských vojenských jednotek začala stahovat do údolí Bikáa. Stalo se tak na základě dohody nejvyšších syrských a libanonských představitelů v syrské metropoli Damašku.
Právě tam natáčel blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.
Syrská metropole Damašek v pondělí žila setkáním prezidentů Libanonu Emila Lahouda a Sýrie. Nejvyšší syrští a libanonští představitelé včetně ministrů zahraničí a obrany a také předsedů parlamentů se dohodli, že stahování syrských vojsk v Libanonu do údolí Bikáa skončí do konce tohoto měsíce.
Jaký názor mají Syřané na stahování syrských jednotek? 42letý Syřan, dělník Ahmad Českému rozhlasu řekl: "Stahování našich vojsk je důstojné pro Sýrii i Libanon Jsme dvě země ale jeden národ a přejme si, aby se mezi nás vrátilo přátelství které mezi námi bylo."
Nejvyšší představitelé obou zemí se dále dohodli, že během měsíce dojednají také další etapu stahování syrských vojsk a to na libanonské hranice se Sýrií. Jak se cítí Syřané, když vidí Libanonce demonstrovat za odchod syrských vojsk a také když vidí své vojáky demontovat vojenská zařízení v Libanonu a také přesunovat se k syrským hranicím?
Syrský dělník Ahmad pro Český rozhlas uvedl: "Naši vojáci přinesli oběti ve prospěch libanonských křesťanů a pro všechny Libanonce. Udělali jsme to, protože cítíme že dohromady tvoříme jeden lid. Přeju Libanoncům jen to nejlepší."
V Libanonu v pondělí demonstrovalo na bejrútském Náměstí mučedníků a na místě, kde proběhl atentát na expremiéra Harírího, přes 200 000 Libanonců. Požadovali přísné vyšetření atentátu a určení viníků a odchod syrských vojsk a tajných služeb z Libanonu. Prosyrské politické strany včetně šíitského hnutí Hizballáh ohlásily na úterý demonstraci stoupenců Sýrie a odpůrců jejich odsunu ze země. Očekávají statisícovou účast.
Drtivá většina šíitských muslimů odmítá odchod Sýrie z Libanonu. Přitom tvoří kolem 30 procent libanonského obyvatelstva. Syřané i experti na situaci v Libanonu se obávají, že stažení syrských vojenských jednotek a tajných služeb může vést k nové občanské válce v Libanonu.
Většina Libanonců samotných ale věří, že nabudou skutečnou samostatnost a svrchovanost. Už v nyní proběhla první jednání hnutí Hizballáhu s představiteli libanonské opozice. Ale odpověď na vývoj v příštích dnech dá až realita sama.