Hranice Litvy čelí dál nátlaku ze strany Běloruska. ‚Nepoddáme se vydírání a nátlaku,‘ říká premiérka
Litevská pohraniční stráž ve čtvrtek oznámila, že v noci na čtvrtek zabránila skupině asi 35 migrantů nelegálně překročit bělorusko-litevské hranice. Náčelník pohraničníků Rustamas Liubajevas řekl litevské televizi LRT, že pohraničníci sledují situaci, že poblíž hranice zaznamenali dvě skupiny migrantů čítající několik desítek lidí a že přinejmenším jednu z těchto skupin provázeli běloruští pohraničníci.
Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas odhadl, že u bělorusko-litevské hranice je nyní soustředěno okolo tisícovky migrantů, uvedla agentura Interfax. Dodala, že letos litevské hranice překročilo více než 4200 migrantů, dalších asi 6000 běženců litevští pohraničníci do země nepustili.
Litva kvůli migrační krizi vyhlásila v pětikilometrovém pásmu u hranic s Běloruskem výjimečný stav. Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová vyzvala spoluobčany k semknutosti, bdělosti a neochvějnosti tváří tvář hrozbě, vytvořené režimem běloruského vůdce Alexandra Lukašenka jako hybridní útok na Evropskou unii, uvedl server Delfi.
Litva kvůli migraci vyhlásila u hranic s Běloruskem výjimečný stav. Potrvá měsíc
Číst článek
„Jsem velice ráda, že za dané situace všechny orgány pracují ruku v ruce, parlament téměř jednomyslně schválil výjimečný stav a tento návrh (vlády) podpořil i litevský prezident,“ uvedla Šimonytéová.
Výjimečný stav podle premiérky umožňuje vojákům a pohraničníkům udělat vše nezbytné, aby ochránili litevské hranice. Za povzbuzení označila i jednoznačnou podporu ze strany Evropské unie a NATO.
„Litva nejednou za nejtěžších situací dokázala, že se dokáže semknout a stát se neporazitelnou. Nepochybuji, že společně s Poláky a Lotyši ubráníme hranice EU a naše hranice a spolu s tím i právo na svobodnou a demokratickou správu našich věcí. Nepoddáme se vydírání a nátlaku z vnějšku,“ zdůraznila předsedkyně litevské vlády.
Pohled na polsko-běloruskou hranici: Pár běžencům se daří doputovat do EU, tisíce zůstávají v lese bez pomoci
Číst článek
Varšava, Vilnius a Riga dlouhodobě obviňují Minsk z toho, že migranty převážně z Blízkého východu k hranicím dováží v odvetě za sankce, které Evropská unie uvalila na autoritářský režim prezidenta Alexandra Lukašenka kvůli porušování lidských práv. Lukašenko obvinění odmítá.
Nezávislá běloruská média odhadují, že se Lukašenko vyvoláním migrační krize pokouší přimět EU k zahájení jednání, což by interpretoval jako uznání své legitimity po sporných prezidentských volbách z loňského srpna, a případně i k tomu, aby EU platila Minsku za zadržování migrantů.