Makedonský prezident novou dohodu s Řeckem o změně jména nikdy nepodepíše

Makedonský prezident Ďorge Ivanov důrazně odmítl dohodu premiérů Makedonie a Řecka, která má vyřešit letitý spor o název bývalé jugoslávské republiky Makedonie. Atény kvůli němu blokují zahájení přístupových rozhovorů Skopje s Evropskou unií a pozvání Makedonců do Severoatlantické aliance. Prezident své stanovisko oznámil na středeční tiskové konferenci.

Skopje (Aktualizováno: 20:44 13. 6. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr sociálních demokratů Zoran Zaev

Na řešení sporu o název se dohodli premiéři Makedonie Zoran Zaev a Řecka Alexis Tsipras. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Na řešení sporu o název se dohodli premiéři Makedonie Zoran Zaev a Řecka Alexis Tsipras. Dohoda, obsahující kompromisní název Republika Severní Makedonie, se podle očekávání setkala se silnou opozicí v obou zemích. A to přesto, že v zahraničí byla vesměs přivítána pozitivně, včetně představitelů EU a generálního tajemníka NATO.

Ivanova podporuje nejsilnější makedonská parlamentní strana VMRO-DPMNE, která je v opozici. Prezident prohlásil, že dohoda, která je pouze osobním rozhodnutím Zaeva, Makedonii poškozuje. Zdůraznil, že s ní nikdy nebude souhlasit a nikdy ji ani pod žádným nátlakem nepodepíše.

Spor o název státu se blíží ke konci. Makedonie dostane nový název, dohodla se vláda s Řeckem

Číst článek

Netransparentní proces

Vláda podle prezidenta „neměla sílu ani odvahu vypracovat společné stanovisko a dosáhnout konsenzu. Celý proces byl netransparentní, o čemž svědčí konečný výsledek. Text je pro Makedonii porážkou," prohlásil Ivanov podle serveru 24.mk.

Zaev s Tsiprasem svou dohodu stvrdí podpisem nejspíš o víkendu. Dalším krokem bude její schválení makedonským parlamentem, které se očekává a po němž by dokument měl podepsat prezident. Neučiní-li tak, parlament bude o dokumentu hlasovat podruhé a při opětovném souhlasu musí hlava státu podle zákonů podepsat. Středeční emotivní vyjádření ale naznačuje, že se tomu bude Ivanov bránit.

Již před ním dohodu s Řeckem rázně odmítl vůdce VMRO-DPMNE Christijan Mickoski. Podle něj jde o „absolutní porážku" Makedonie, kterou v žádném případě nelze prezentovat jako vítězství. Zároveň v této souvislosti vyzval ministra zahraničí Nikolu Dimitrova, který se na jednání o dohodě podílel, aby odstoupil.

Šéf NATO: Kauza Babčenko může podkopat důvěru v média i sloužit k propagandistickým účelům

Číst článek

Řecká opozice

Mickoski rovněž řekl, že využije všech legálních prostředků k tomu, aby realizaci dohody zabránil. Potvrdil, že poslanci jeho strany v parlamentu v žádném případě nebudou hlasovat pro změnu ústavy, s níž dohoda počítá. Bez hlasů VMRO-DPMNE nemá Zaevova vládní koalice v zákonodárném sboru kvalifikovanou většinu potřebnou k úpravě základního zákona.

Obdobné potíže má v Řecku i premiér Tsipras. Rozhodné ne dal najevo koaliční partner Tsiprasovy formace SYRIZA, strana Nezávislí Řekové. Její předseda Panos Kamenos řekl, že při hlasování v parlamentu dohodu nepodpoří; trvá na tom, aby nový název bývalé jugoslávské republiky neobsahoval slovo Makedonie. V řadách opozice zatím pro podporu ratifikace premiér moc nemá. Vůdce hlavní opoziční strany Nová demokracie Kyriakos Mitsotakis dohodu považuje za „hluboce problematickou".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme