Máme se bát? Ptají se francouzští věřící šokovaní útokem v kostele v Normandii

Útok v kostele v Normandii vyvolal u řady Francouzů obavy, jestli se mají bát kvůli tomu, že jsou věřící. Dva teroristé vtrhli do kostela v Saint-Étienne-du-Rouvray a zajali pět rukojmích. Faráře zavraždili. Jde o první podobný útok, kdy se obětí stal katolický kněz. Někteří Francouzi si myslí, že situace v zemi je důsledkem špatné výchovy. A přemýšlejí, jestli lidé kvůli útoku budou chodit do kostela méně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růže před kostelem Saint-Étienne-du-Rouvray

Růže před kostelem Saint-Étienne-du-Rouvray | Zdroj: Reuters

Mše byly v samotném kostele Saint-Étienne-du-Rouvray, v Lyonu a vzpomínalo se i v Nice. Francie je vraždou kněze zasažena na citlivém místě, přestanou lidé chodit do kostela v Nice, Paříži i na jiných místech? Podle všeho nepřestanou, ale budou obezřetnější.

Asi sedmdesátiletý muž, který chodí do kostela už desítky let, je šokován tím, co se stalo. Do kostela, jak říká, chodit nepřestane, i když připouští, že když se ráno probudí, tak si pouští zprávy s obavami, co se zase stalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do kostela lidé ve Francii chodit nepřestanou, ale budou obezřetnější, říká tamní zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Jeho myšlenky teď často směřují ke knězi, který v normandském kostele přišel o život, podle něj jsou podobné útoky velmi závažné a znepokojivé, neboť svědčí o netoleranci jiných náboženských skupin, život kolem nás se prý vymkl jakékoliv kontrole, je nutné, aby to skončilo.

Osmdesátiletá paní původem z Paříže je vůči dalšímu vývoji skeptická, podle ní další mimořádná opatření už nic nezmohou, všechno prý nelze chránit. Třicet let pracovala v Saint-Denis, což je oblast s vysokým procentem přistěhovalců, a podle ní to společnost nechala dojít příliš daleko.

Jeden z vrahů kněze se chtěl dvakrát dostat do Sýrie. Při útoku měl vypnutý bezpečnostní náramek

Číst článek

Není cesty zpět, tvrdí a dodává, že učitelé a vychovatelé toho tolerovali až příliš, netrvali na dodržování hodnot, nevychovávali děti, které dnes vyrostly. Vše, co se dnes prý děje, je důsledek jisté apatie, kostel je pro ně téměř nepřátelské území.

Podle této ženy se teď společnost může ohlédnout a říci si, co všechno se zanedbalo.

Prostor u kostela v Saint-Étienne-du-Rouvray střeží policie | Foto: Reuters

Cítil se silný, říkají o zavražděném knězi. Chtěl být s věřícími až do posledního dechu

Číst článek

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme