Italský prezident rozpustil parlament a otevřel tak cestu k novým volbám
Italský prezident Sergio Mattarella rozpustil parlament. Zahájil tak proces ke spuštění nových voleb. Ty po dohodě s vládou vyhlásil na 4. března 2018. Samotné rozpuštění parlamentu je ukotvené v ústavě - prezident musí mandát parlamentu ukončit, aby umožnil další volby.
Nové volby se uskuteční už podle nového volebního zákona, který v říjnu schválil italský parlament. Zákon kombinuje prvky poměrného a většinového zastoupení. Nový volební systém je ze dvou třetin poměrný a z jedné třetiny většinový. Rovněž sladí odlišné normy, jež dosud platily pro Poslaneckou sněmovnu a Senát. Zákon dále podporuje vznik volebních koalic.
Strach a nerealistické sliby
Gentiloni ve čtvrtek zhodnotil roční působení svého středolevého kabinetu a slíbil, že zůstane v úřadu v zájmu zajištění kontinuity, dokud nebude ustavena nová vláda. Na tradiční tiskové konferenci pořádané ke konci roku premiér vyzval politické strany, aby v nadcházejících volbách nešířily strach a nečinily nerealistické sliby. Řekl také, že Itálie by měla být připravena čelit nestabilitě, ale neměla by se jí obávat. Poznamenal, že nestabilita je dnes běžná v mnoha evropských zemích.
Renziho v čele Itálie střídá Gentiloni. Prezident ho pověřil sestavením vlády
Číst článek
Předvolební průzkumy podle agentury Reuters naznačují, že by volby mohly skončit patem. V čele průzkumů je se zhruba 28 procenty protisystémové Hnutí pěti hvězd, následované vládní Demokratickou stranou, jejímž členem je i premiér Gentiloni. Stranu nyní podporuje přibližně 23 procent Italů.
Většinu křesel v parlamentu by však nyní obsadila konzervativní aliance sestávající ze strany Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, pravicové Ligy Severu a strany Bratři Itálie.