Koneckonců nikdo nezemřel, řekl starosta města Mazan o případu Pélicotové. Za svá slova se omluvil
Starosta francouzského města Mazan Louis Bonnet se omluvil za to, jakým způsobem komentoval soudní proces ohledně znásilňování jedné z obyvatelek města. Nakonec nikdo nezemřel, pronesl starosta v rozhovoru na stanici BBC. Proces ohledně mnohaletého sexuálního zneužívání Gisèle Pélicotové, které podle obžaloby organizoval její tehdejší manžel, když pokaždé ženu omámil, vzbudil zájem médií z celého světa.
Před soudem v Avignonu na začátku září stanulo na 50 mužů, kteří podle obžaloby v průběhu deseti let Pélicotovou znásilnili. To jim umožnil Pélicotové tehdejší manžel Dominique Pélicot, který svou manželku držel v otupělém stavu. Ta si tak dlouho neuvědomovala, že byla obětí sexuálního násilí.
Francouzská média kauzu rychle překřtila na případ znásilňovačů z Mazanu. Ve městě na jihu Francie, které má zhruba 6000 obyvatel, při tom bydleli vedle manželů jen dva obžalovaní, napsal deník Le Monde.
Gisèle Pélicotovou znásilňovali muži z normálních rodin. To je na tom děsivé, hodnotí politoložka
Číst článek
Ke kauze se v rozhovoru na BBC vyjádřil i starosta Bonnet. „Lidé tady říkají: koneckonců nikdo nezemřel. Bylo by horší, kdyby ji (Pélicot svou manželku) zabil. Ale to se nestalo,“ řekl starosta britským novinářům.
Jeho slova však pobouřila řadu lidí, podle kterých výroky případ zlehčují. „Chci vyjádřit omluvu všem lidem, kterých jsem se dotkl,“ uvedl starosta. Tvrdí, že použil nešťastná slova, když odpovídal „na nekončící proud otázek novináře“. Dodal, že jeho město je vystaveno ustavičnému mediálnímu tlaku. Obyvatelé města „jsou přepadeni množstvím novinářům, kteří hledají nové informace“, postěžoval si starosta v prohlášení.
Pélicotová trvala na tom, aby byl proces přístupný, a aby „hanba změnila pole“. Tento týden se žena také ohradila proti postupu některých obžalovaných, kteří se snaží zlehčovat své počínání tvrzením, že byli opilí, nebo že se nechali strhnout dalšími.