Mezi kyjevskými demonstranty
V našem vysílání podrobně monitorujeme situaci na Ukrajině, kde pondělní rozpuštění parlamentu vyvolalo pouliční protesty několika tisíc odpůrců prezidenta Viktora Juščenka. Ti rozbili stanové tábory v centru Kyjeva a odmítají je opustit, dokud se krize nevyřeší. Situaci v kyjevských ulicích sleduje náš zvláštní zpravodaj Martin Dorazín.
Nejvíce si na současnou politickou krizi stěžují kyjevští řidiči. Centrum města je neprůjezdné, protože Náměstí nezávislosti obsadili stoupenci ministerského předsedy Viktora Janukovyče.
"Shromáždili jsme se tady proto, abychom bránili naši ústavu. Prezident ji v poslední době několikrát porušil a vydal nezákonný dekret o rozpuštění parlamentu. A ještě nás chce zatáhnout do NATO. Možná, že tomu nerozumíme, ale myslíme si, že na to není vhodná doba. Počkejme ještě rok nebo dva a diskutujme o tom," říká mi účetní Larisa, která do Kyjeva přijela z Černobylu.
Stanové městečko vyrostlo také před budovou vlády a parlamentu. Prezidentovi odpůrci naslouchají projevům politiků, ale žádné velké emoce neprojevují. Politici se proto snaží atmosféru oživit populistickými tématy: "Jsem Ukrajinka, nejsem Ruska. Proč se ale mám bát promluvit rusky? Ruština by měla být druhým úředním jazykem!"
Většina lidí ale celý tento spor považuje za umělý a zbytečný. Rusky se bez problémů domluvíte s kýmkoli. Lidé ze západní Ukrajiny vám ale pravděpodobně budou odpovídat ukrajinsky.
Na mocenský konflikt doplácí ukrajinské hospodářství. Akcie největších společností klesly o deset až 15 procent - teď je tedy vhodná doba pro jejich nákup. V centru Kyjeva naopak vydělávají hotely, restaurace a kavárny, které obsadily stovky novinářů z celého světa. Ceny se neliší od západní Evropy a tak demonstranti, kteří přijeli z provincie, jen zírají, jak je v metropoli draho.
Předsedkyně opozičního bloku BJUT Julie Timošenková slíbila, že své odpůrce nakrmí a zavede je do divadla, aby z výletu do Kyjeva také něco měli. Lidé ale dávají přednost spontánní zábavě. Z obchodů na Kreščatiku zmizela levná vodka a na pivo se stojí fronty. Ukrajinská mládež si užívá jarního slunce, popíjí pivo z plastikových lahví a bouřlivé události bere jako happening.
Pár set metrů od Náměstí nezávislosti žije Kyjev svým běžným životem a nic nepřipomíná, že hned vedle kráčejí dějiny.
Tu a tam jsou v centru vidět i skupinky stoupenců prezidenta Juščenka. Obvykle brání vchod do státních institucí, které chtějí blokovat zastánci premiéra. Podle prezidentových příznivců současnou situaci zavinili nečestní poslanci a jiné řešení než předčasné volby není možné: "Jestliže v Nejvyšší radě dochází k primitivnímu přetahování a nakupování poslanců z jiných stran, pak to znamená, že jejich politické názory jsou falešné. Jsou to podvodníci a tohle není demokracie. Prezident správně rozpustil parlament. Uspořádejme demokratické volby," vyzývá Dmitrij Česnakov.
Manifestace provázejí všudypřítomní stánkaři, kteří operativně změnili sortiment a teď nabízejí portréty politiků - po čtyřech hřivnách za kus, bez ohledu na stranickou příslušnost. Kanceláře přijímají sázky na výsledek krize. Lidé většinou sázejí na předčasné volby.