Mišustin je ruským premiérem. Pro Putinova kandidáta zvedla ruku většina poslanců Státní dumy
Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, ve čtvrtek podle očekávání velkou většinou hlasů schválila Michaila Mišustina ve funkci premiéra a dekret o jeho jmenování krátce poté podepsal prezident Vladimir Putin. Ve středu rezignoval dosavadní premiér Dmitrij Medveděv v souvislosti se změnami ústavy, které stejný den ve svém poselství o stavu země představil šéf Kremlu.
Mišustin, kterého do funkce navrhl Putin, doposud působil jako šéf ústřední daňové správy a v zahraničí nebyl příliš známý. Agentura AP připomíná, že žádné politické ambice doposud najevo nedával.
Expert: Putin si připravuje půdu na odchod. Velké divadlo ohledně změn ústavy může být zástěrkou
Číst článek
Ve čtvrtek poslancům Státní dumy slíbil, že se zaměří na sociální otázky a zlepšení životních podmínek Rusů. „Máme všechny potřebné (finanční) prostředky k tomu, abychom splnili cíle, které stanovil prezident,“ řekl Mišustin.
Upřesnil, že sliby, které prezident Putin dal Rusům v sociální oblasti, státní kasu v příštích čtyřech letech vyjdou na čtyři biliony rublů (1,46 bilionu korun). Inflaci chce udržovat kolem čtyř procent.
Mišustin slíbil, že odstraní různé bariéry, které znesnadňují život ruským podnikatelům a chce, aby se z Ruska vyváželo více potravin. „Potravinová bezpečnost v zemi je téměř zcela zajištěna.“
Ruská ekonomika je podle něho stabilní, Světová banka v prosinci zlepšila odhad jejího růstu za rok 2019 na 1,2 procenta z jednoho procenta. Pro letošek a příští rok počítá se zrychlením růstu.
Ruská vláda nečekaně rezignovala. Medveděv řekl, že chce Putinovi uvolnit prostor ke změně ústavy
Číst článek
Není zatím jasné, do kterých křesel v ruské vládě usednou noví ministři, Miškutin řekl jen to, že si svůj nový kabinet vybere brzy. Podle agentury DPA není vyloučené, že na svém současném postu zůstane šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, ministr obrany Sergej Šojgu a ministr energetiky Alexandr Novak.
Putin ve středečním poselství o stavu země mluvil o změnách ústavy, které například oslabují roli hlavy státu a posilují pravomoci obou komor parlamentu nebo státní rady, která doposud funguje jen jako poradní orgán prezidenta. Podle ruských analytiků mají tyto změny zajistit, aby Putinovi zůstala hlavní role v ruské politice i po roce 2024, kdy mu skončí nynější šestiletý prezidentský mandát. Putin je u moci přes dvacet let, z toho částečně ve funkci předsedy vlády.
Podle agentury DPA byla Medveděvova vláda sice u Rusů neoblíbená, s jejím pádem ale v této době nikdo vážně nepočítal.