Mladí lidé uspořádali virtuální konferenci o míru na Blízkém východě

Mnozí mladí obyvatelé Blízkého východu, kteří se pohybují na internetu a sociálních sítích, mají zřejmě za to, že ve virtuálním světě se dočkají výsledků dříve, než od politiků. Na facebooku totiž začátkem týdne uspořádali dvoudenní virtuální konferenci o míru a ekonomice s názvem YaLa Young Leaders. Informuje o tom americký deník Washington Post.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém

Jeruzalém | Foto: Berthold Werner

Iniciativa YaLa si za cíl klade propojit nová média a novou generaci lidí. Podle odbornice na Blízký východ Ireny Kalhousové vychází YaLa z celosvětového vývoje.

„Mladí lidé se čím dál tím více a aktivněji chtějí vyjadřovat k politice, a přestávají věřit současným politikům, že jsou schopni problémy, které ve světě existují, vyřešit,“ vysvětlila ve Světě o osmé na Rádiu Česko.

Podle Kalhousové je na virtuální konferenci důležité, že si mohli společně popovídat mladí lidé z různých zemí, například Izraele, Palestiny, ale i arabských zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byla odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová

„Nejhorší na (blízkovýchodním, pozn. red.) konfliktu jsou obrovské předsudky. Mnozí Palestinci vidí Izraelce jako démony, a mnozí Izraelci považují Palestince za teroristy. Myslím si, že je opravdu důležité, když si popovídají a zjistí, že možná mají hodně podobné problémy,“ tvrdí odbornice.

Kalhousová přesto dodává, že kontakty mezi Izraelci a Palestinci jsou poměrně intenzivní. Nejsilnější jsou například v oblasti obchodu, ekologie, ale i kultury.

V případě kontaktu Izraelců s Araby je ale situace mnohem horší, protože některé arabské země dokonce Izraelcům zakazují přicestovat. Obecně je tak fyzický kontakt složitý, o to větší prostor se ale otevírá na internetu, jehož regulace není jednoduchá.

Přesto je ale Kalhousová k možnosti sociálních sítí ovlivnit politiku na Blízkém východě v krátkodobém horizontu skeptická. Podle ní současná generace politiků jen tak neodejde. Dlouhodobě ale může mít internet na blízkovýchodní mírový proces pozitivní vliv.

„Je to možná zárodek, protože jednou tito lidé budou volit, budou ve funkcích. A když budou mít tento zážitek, že se kdysi před pár lety setkali s nějakým Izraelcem nebo naopak s nějakým Arabem, se kterým si rozuměli, tak je to může nějakým způsobem ovlivnit,“ myslí si Kalhousová. Dodává ale, že politické funkce často lidi velmi změní.

K oživení blízkovýchodního mírového procesu se snaží přispět i Evropská unie. Na Blízkém východě je šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Dnes by měla jednat v Gaze se zástupci Palestinců a s izraelskými představiteli.

Tomáš Pavlíček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme