Svědectví zdravotníků po výbuchu v Kyjevě: raketa přerušila operaci srdce, děti museli odpojit z dialýzy
Zakrvácené chodby, spadlé stropy a zničené operační sály. To vše zachycují fotografie z pondělního ruského útoku na dětskou nemocnici Ochmatdyt v Kyjevě. Co se dělo na místě před výbuchem a bezprostředně po něm? „Byl to absolutní chaos. Děti propadly panice, plakaly v bunkru,“ popsala výbuch zdravotní sestra Tanja Lapšina. Svědectví jí i dalších zdravotníků přinesly deníky The Guardian a The New York Times.
V pondělí v dopoledních hodinách protnulo ruch dětské nemocnice Ochmatdyt v Kyjevě houkání sirén. Zdravotníci okamžitě zareagovali a pacienty přemístili na chodby pryč od oken, na tento postup už byli zvyklí. Někteří lidé se stihli schovat do nouzového krytu nemocnice. Například operace ale dál probíhaly, nešly jen tak přerušit.
Potom na budovu dopadla raketa. Část nemocnice se zcela zřítila, jiná křídla ale zůstala stát. Lékaři, ostatní zdravotní personál, ale i záchranáři a dobrovolníci okamžitě začali s vyprošťováním lidí, často dětí, kteří zůstali pod troskami.
Děti, nemocné a zraněné, stále napojené na infuze, se začaly s rodiči shromažďovat před budovou, zatímco kolem nich vyrostla improvizovaná polní klinika. Některé pacienty sanitky rozvezly do jiných kyjevských nemocnic, na místě výbuchu ale vládl spíš chaos.
Uprostřed operace
Na pomoc přišel také lékař Ihor Kolodka, kterého fotografové zachytili při odklízení trosek nemocnice. „Musel jsem pomoc. Je to má nemocnice, moji lidé. Jsem lékař,“ zdůvodnil jednoduše novinářům The New York Times. Plášť měl celý od krve - jeho vlastní. Střepina nebo padající trosky mu na sále rozsekly čelo.
Ve chvíli, kdy se ozvaly sirény, operoval rozštěp rtu u batolete. On i tým zdravotníků v operaci navzdory sirénám pokračovali. Zastavil je právě až silný výbuch a výpadek proudu.
Kolodka požádal kolegu, aby mu zašil ránu na čele a spěchal ven z budovy, aby pomohl zraněným. Dýchání holčičky, kterou operoval, zajistili lékaři pomocí manuálního dýchacího vaku. Poté byla převezena do jiné nemocnice, kde operaci dokončili.
V dalším případě poplach a následný dopad bomby přerušil operaci srdce u jiného dětského pacienta.
Uprostřed dialýzy
Útok na nemocnici popsala pro The Guardian také jednadvacetiletá zdravotní sestra Maria Sološenko. „Museli jsme děti okamžitě odpojit z dialýzy a evakuovat je oknem. Jsou těžce nemocné a některým z nich nejsou ani dva roky,“ řekla novinářům. Dodala, že po výbuchu pomáhala ošetřit svou kolegyni, kterou pod nánosem prachu a krve zpočátku ani nepoznala.
„Byl to absolutní chaos. Děti propadly panice, plakaly v bunkru. Nemám slov. Je to strašné. Pořád se třesu,“ uvedla zdravotní sestra Tanja Lapšina, kterou také oslovil The Guardian. Pacienty ze svého oddělení dostala do bezpečí jen pár minut před útokem.
Záchranné akce zpomalily další letecké poplachy, kdy se lidé museli vrátit do úkrytů. „Chtějí na nás útočit, zatímco zachraňujeme naše děti. Je to barbarské,“ komentoval situaci dobrovolník, který pomáhal s prohledáváním trosek.