Občané Hongkongu si přes zákaz připomněli památku masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu

Lidé v Hongkongu si ve čtvrtek i přes zákaz policie připomněli 31. výročí krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu. Píše o tom agentura AFP. Aktivisté se svíčkami v rukou se dostali do centra Hongkongu a skandovali prodemokratická hesla. Policisté proti nim použili pepřový sprej a několik lidí zatkli.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občané Hongkongu si připomněli výročí protestů na náměstí Nebeského klidu navzdory zákazu (fotografie z roku 2020)

Občané Hongkongu si připomněli výročí protestů na náměstí Nebeského klidu navzdory zákazu (fotografie z roku 2020) | Zdroj: Reuters

Úřady akci zakázaly údajně kvůli obavám ze šíření koronaviru. Demonstranti tomu ale nevěří. V Hongkongu se totiž nakazil minimální počet osob a tamní život už se prakticky vrátil zpět k normálu.

V Hongkongu lidé protestují proti zákonu, který navrhl Peking. Policie použila slzný plyn

Číst článek

Organizace, která každoroční akci v Hongkongu pořádá, vyzvala občany, aby ve 20.00 místního času (14.00 SELČ) rozsvítili po celém městě svíčky. Předseda organizace navíc prohlásil, že aktivisté se i přes zákaz chystají ve Victoria Parku sejít, aby podpořili demokracii v Číně. Podle agentury AP jich na místo dorazilo několik tisíc.

Policie opakovaně přehrávala z megafonů varování, že shromáždění je nepovolené, lidem ale ve vstupu do Victoria Parku nijak nebránila. Ve městě bylo nasazeno na 3000 příslušníků pořádkových jednotek. Ti ale nakonec zasáhli pouze ve čtvrti Mong Kok na poloostrově Kowloon, kde aktivisté blokovali silnici. Zatčeni tam byli čtyři lidé, uvedl list South China Morning Post.

Čína připomínky znemožňuje

Čínská armáda poslala v noci na 4. června 1989 tanky proti demonstrantům, kteří několik týdnů v centru Pekingu požadovali při protestních akcích demokratické reformy. Zahynuly stovky, možná tisíce studentů i dalších občanů. Úřady následně po celé zemi pozatýkaly více než 1600 lidí, které podezíraly ze zločinů spojených s demonstracemi. O demonstracích se však dosud nepíše v žádných čínských učebnicích a toto téma je v Číně nadále tabuizováno.

Zrušíme Hongkongu zvláštní status, oznámil Trump. Kvůli novému zákonu není dostatečně autonomní

Číst článek

„Čínská vláda chce, abychom všichni zapomněli, co se před 31 lety stalo. Tato vláda sama ale celému světu připomíná, že se nezměnila. Je to stejná vláda jako ta, která před 31 lety potlačila pokojné demonstrace,“ řekl agentuře AP bývalý studentský vůdce Wu-er Kchaj-si, který byl po zásahu na náměstí Nebeského klidu druhým na seznamu nejhledanějších osob sestaveném čínskou vládou. Nyní žije na Tchaj-wanu.

Pevninská Čína jakékoli připomínky zásahu bezpečnostních sil ze 4. června 1989 proti demonstrantům znemožňuje. Náměstí Nebeského klidu ve čtvrtek střežila policie a obrněná vozidla. Řada čínských disidentů uvedla, že i letos nad nimi úřady před výročím zpřísnily dohled. Některé z nich úřady umístily do domácího vězení a odstřihly je od spojení s okolním světem, sdělily organizace pro lidská práva.

Jakub Smetana, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme