Násilnosti v Jižním Súdánu přiměly OSN k posílení mise. Pan Ki-Mun vyzval k míru

Situace v Jižním Súdánu se stále zhoršuje. Boje mezi jednotkami prezidenta Salvy Kiira a oddíly bývalého viceprezidenta Rieka Machara zahnaly zemi na pokraj občanské války. Podle Organizace spojených národů jim padlo za oběť tisíce lidí. Rada bezpečnosti OSN proto schválila posílení mírové mise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun | Foto: Richard Drew | Zdroj: ČTK

„Tohle je politická krize, která musí mít politické řešení. Vyzývám lídry Jižního Súdánu, aby se zachovali v zájmu míru, zastavili násilnosti a započali dialog. A aby v novém nezávislém státě zapomněli na pýchu,“ vyzval oba znesvářené tábory k mírovému řešení generální tajemník OSN Pan Ki-Mun.

Počet vojáků, kteří teď v Jižním Súdánu působí, by se měl ze sedmi tisíc zvýšit téměř na dvojnásobek. Přibýt by mělo i policistů. Jejich úkolem je ochránit před narůstajícím násilím hlavně civilisty.

„Krize v Jižním Súdánu je pro nás zcela nevídaná. Naše vojenské zdroje jsou kromě hlídek v Džubě naprosto zaneprázdněné obranou našich základen. A ani to nestačí,“ dodala zástupkyně OSN Hilde Johnsonová.

Podle humanitárních pracovníků OSN se ve městě Bor, které padlo do rukou povstalců, odehrály hromadné popravy. Desetitisíce civilistů prchají před násilnostmi.

Jižní Súdán je nejmladším a také jedním z nejchudších států světa. Nezávislost získal v roce 2011.

Jižní Súdán - etnické složení a vojenská situace | Foto: ČTK

Matěj Skalický, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme