Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Německo dál hledá novou vládu. Merkelová se Schulzem zasedli k jednacímu stolu

Ani po téměř třech měsících od voleb nemá Německo novou vládu. Jednání o takzvané jamajské koalici zkrachovala. Zemi by ale mohla znovu vést velká koalice. Němečtí konzervativci Angely Merkelové a sociální demokraté Martina Schulze ve středu večer poprvé jednali o vytvoření nové vlády.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU/CSU) a šéf sociálních demokratů Martin Schulz (SPD)

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU/CSU) a šéf sociálních demokratů Martin Schulz (SPD) | Zdroj: Reuters

Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové se na asi dvouapůlhodinové schůzce podle německých médií vyslovila pro začátek podrobnějších sondovacích rozhovorů, které by měly vést k vytvoření velké koalice. Sociální demokraté o návrhu rozhodnou v pátek.

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Strany na středečním jednání zastupovali jejich vrcholní představitelé - trojice předsedů Merkelová (CDU), Horst Seehofer (CSU), Martin Schulz (SPD) a trojice vedoucích činitelů poslaneckých klubů. Ve společném prohlášení politici uvedli, že diskuze byla otevřená a plná důvěry.

Zatímco CDU/CSU jasně preferuje pokračování dosavadní velké koalice, sociální demokraté zvažují i další možnosti. Jednou z nich je například podpora menšinové vlády CDU/CSU, další variantou pak volnější koaliční spolupráce, při níž by v některých otázkách mohly strany postupovat podle svého. Merkelová a její strana tyto alternativy ale nepovažují za dostatečně stabilní.

Vláda zřejmě nevznikne dřív než v březnu

SPD se původně rozhovorů o kabinetu vůbec účastnit nechtěla, po krachu koaličního vyjednávání mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými o takzvané jamajské koalici ale svůj postoj změnila.

Předseda sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz | Foto: Pawel Kopczynski | Zdroj: Reuters

Přesto je mezi řadou sociálních demokratů odpor k pokračování velké koalice dobře patrný. Straníci proto budou rozhodovat o všech zásadních krocích během rokování.

Pokud skutečně v lednu odstartují sondovací rozhovory, budou obě uskupení muset vyřešit řadu sporných bodů, například v oblastech zdravotní, důchodové nebo migrační politiky.

Očekává se proto, že sondovací rozhovory budou trvat nejméně několik týdnů. Když budou úspěšné, naváže na ně jednání o konkrétní podobě koaliční smlouvy. Nová vláda podle pozorovatelů zřejmě nevznikne dříve než v březnu. V dějinách spolkové republiky ještě sestavení nového kabinetu nikdy tak dlouho netrvalo.

Historicky špatné volební výsledky

Současné komplikace jsou mimo jiné důsledkem výrazných změn, kterých v zářijových volbách doznal Spolkový sněm. Poprvé v něm zasedla protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a vrátili se do něj svobodní demokraté.

CDU/CSU a SPD naproti tomu výrazně oslabily a dosáhly historicky špatných výsledků. Sociální demokraté se i proto obávají, že by je působení v další velké koalici znovu připravilo o voliče, a naopak posílilo okrajové strany.

Velká koalice bývala ve spolkové republice dlouhá desetiletí naprostou výjimkou. Od roku 1949 do roku 2005 taková vláda na celoněmecké úrovni vznikla jen jedna. Od roku 2005, kdy se kancléřkou stala Merkelová, zažilo ale Německo velkou koalici ve dvou volebních obdobích ze tří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme