Německý parlament rozhodne, zda budou zrušeny poplatky u lékaře
Německý spolkový sněm bude hlasovat o zrušení poplatků u lékaře. A zatím to vypadá, že Němce čekají poslední tři měsíce, kdy ještě budou muset poplatky hradit. Vládní návrh podporuje i opoziční SPD.
Zrušení poplatků prosazovala nejmenší vládní strana FDP, tedy liberálové. Podle jejího parlamentního vůdce Döringa je potěšitelné, že díky konjunktuře a převisům u zdravotních pojišťoven se poplatky mohou zrušit.
Právě rezervy zdravotních pojišťoven, které by se mohly do konce letošního roku vyšplhat až na 29 miliard eur, tedy 733 miliard korun, přesvědčily k souhlasu se zrušením poplatků i kancléřku Angelu Merkelovou.
O politických šancích vládního návrhu hovořila v Ranním Radiožurnálu německá zpravodajka Klára Stejskalová
Němci platí od roku 2004 každého čtvrt roku při první návštěvě lékaře 10 eur, tedy 250 korun. Přesto navštěvují ordinace častěji než pacienti v jiných zemích Unie, v průměru osmnáctkrát za rok. Většina z nich se totiž snaží maximálně využít investované peníze. Zrušením poplatku ušetří zhruba tisíc korun ročně.
Němečtí lékaři vládní rozhodnutí jednoznačně podpořili. „Velmi se nám tím ulehčí. Budeme se moci o dobrých pár minut navíc věnovat pacientům a tomu, co je trápí,“ říkají.
Politický ústupek?
Návrh lze ale také přeložit do politického jazyka: zdá se, že jde především o snahu stmelit německou vládní koalici a podpořit liberály, kterým velmi klesají preference.
Podle novináře Jaroslava Šonky, který v Německu dlouhá léta žil, byly poplatky úlitbou liberálům, kteří trvali na jejich zrušení.
„Liberálové jsou v koalici s křesťanskými demokraty a křesťanskými sociály. Ti prosadili takzvaný pečovatelský příspěvek, který se bude dávat matkám či otcům, kteří zůstanou s dětmi doma a nebudou je posílat do školky. Což je taková zvláštní konstrukce, se kterou liberálové nesouhlasili. Čili liberálové a křesťané se setkali někde uprostřed a každý popustil kousek tomu druhému,“ popsal v poledních Ozvěnách dne Šonka.