‚Neomluvitelné, neakceptovatelné.‘ Čeští i světoví lídři odsuzují ruský raketový útok na město Sumy
Před týdnem ukrajinský Kryvyj Rih, dnes Sumy. Další ruský záměrný útok na civilní cíl si opět vyžádal desítky nevinných obětí, včetně dětí. Rusko tuto válku nesmyslně začalo, Rusko soustavně páchá válečné zločiny, Rusko zdržuje jednání a dělá vše pro to, aby zabíjení pokračovalo.…
— Petr Pavel (@prezidentpavel) April 13, 2025
Nedělní ruský útok na město Sumy je jedním z nejtragičtějších v letošním roce. Zemřelo při něm nejméně 34 lidí a 119 jich bylo zraněno. Čeští i světoví státníci útok odsoudili. „Další ruský záměrný útok na civilní cíl si opět vyžádal desítky nevinných obětí, včetně dětí. Není lepší důkaz, že to s dosažením míru nemyslí vážně,“ reagoval na sociální síti X prezident Petr Pavel.
„Rusko se nechce změnit, Rusko neusiluje o mír,“ napsal ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). „Je řízeno vrahy, kteří každý den dokazují, že neusilují o mír.“
Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy. „Ruská agrese trvá již déle než tři roky. Denně umírají nevinní lidé.“
Ministr zemědělství a předseda KDU-ČSL Marek Výborný útok označil za barbarský. „Neomluvitelné, neakceptovatelné, reálně jde o válečné zločiny. Doufám, že Donald Trump naplní svá slova a donutí Putinův režim k zastavení palby a jednání,“ dodal.
Útok odsoudila také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Ruský raketový útok na Sumy je další odporný zločin. Desítky mrtvých civilistů, včetně dětí,“ napsala.
„Desítky brutálně zavražděných civilistů, mezi nimi i děti. Rusko tím dává odporný doklad o tom, jak si představuje ‚mírová jednání‘. Pochopí tento vzkaz konečně i ve Washingtonu?“ ptal se ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
‚Ohlušující ticho‘
„Mezinárodní komunita musí vyvinout veškeré diplomatické úsilí k ukončení tohoto vraždění a přimět Rusko k tomu, aby hledalo mír u jednacího stolu, nikoliv prostřednictvím raket,“ odsoudil útok na město Sumy slovenský prezident Peter Pellegrini.
Předseda opoziční strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka vyzval slovenského premiéra Roberta Fica a ministra zahraničí Juraje Blanára k tomu, aby taktéž útok odsoudili. „To ticho ohlušuje. Tuto hroznou tragédii řeší celý svět, ale naše vláda opět strká hlavu do písku,“ napsal.
‚Rusko zůstává agresorem‘
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová odsoudila ruský útok jako „krutý“ a „barbarský“ a o „to více odpornější“, že zabíjel lidi pokojně slavící Květnou neděli. „Tato poslední eskalace je pochmurnou připomínkou, že Rusko bylo a zůstává agresorem, který očividně porušuje mezinárodní právo,“ napsala na X.
„Každý ví: tuto válku zahájilo pouze Rusko. A dnes je jasné, že se Rusko rozhodlo v tom pokračovat – s naprostým pohrdáním lidskými životy, mezinárodním právem a diplomatickým úsilím prezidenta (USA Donalda) Trumpa,“ uvedl Macron. Je podle něj třeba přijmout důrazná opatření, aby bylo Rusku vnuceno příměří. Francie podle něj na tomto cíli spolu se svými partnery neúnavně pracuje.
Zděšení nad útokem vyjádřil i britský premiér Keir Starmer, podle kterého musí ruský prezident Vladimir Putin „souhlasit s úplným a bezpodmínečným příměřím“. Jako „strašlivý a zbabělý“ odsoudila ruský útok italská premiérka Giorgia Meloniová, podle které „toto nepřijatelné násilí je v rozporu s jakýmkoliv závazkem k míru“. „Ruská verze příměří. Krvavá Květná neděle,“ poznamenal polský premiér Donald Tusk.
„Záběry ze Sumy, kde ruské rakety na Květnou neděli zabily nevinné civilisty, jsou strašné,“ reagoval na útok německý kancléř Olaf Scholz. Dodal, že Německo útok co nejdůrazněji odsuzuje.
Šéf americké diplomacie Marco Rubio označil útok za děsivý. Je to podle něj také tragická připomínka, proč se americký prezident Donald Trump a jeho administrativa tolik snaží o ukončení války a dosažení trvalého míru. Vyslanec amerického prezidenta pro Ukrajinu Keith Kellogg uvedl, že „ruský útok na civilní cíle v Sumách na Květnou neděli překračuje jakoukoli hranici slušnosti“.