Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Nigerijská vláda útočí na islamisty z hnutí Boko Haram kvůli náboženským násilnostem

V africké Nigérii vypukla velká ofenzíva proti islamistickým skupinám na severu země známým pod názvem Boko Haram. Armáda v noci na dnešek zaútočila letadly a helikoptérami na základny islamistů. Vedení státu tím reaguje na dlouhotrvající náboženské násilnosti, v nichž zahynuly tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigerijští vojáci bojují proti povstalcům z hnutí Boko Haram

Nigerijští vojáci bojují proti povstalcům z hnutí Boko Haram | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní hrozby hnutí jako je Boko Haram jsou podle odborníka na oblast subsaharské Afriky Jana Prouzy z Filosofické fakulty Univerzity v Hradci Králové následkem špatné ekonomické situace, která v zemi panuje:

„To je také primární podmínka, kterou je potřeba odstranit, pokud chceme řešit takové skupiny jako Boko Haram nebo i další.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O hnutí Boko Haram a situaci v Nigérii mluvil v Rádiu Plus odborník na oblast subsaharské Afriky Jan Prouza

Podle Prouzy není primární příčinou vzniku podobných skupin náboženství, ale ekonomická a sociální situace, která v zemi panuje.

Podobných problémů je podle něj v Nigérii více, například situace v deltě Nigeru.

„Delta Nigeru je pro nigerijskou ekonomiku naprosto zásadní, protože se zde nachází ropa,“ vysvětluje Prouza.

Je ropa pro zemi trestem?

V některých ekonomických studií je Nigérie popisována jako země, jejíž ropné a nerostné bohatství nejsou pro ni požehnáním, ale trestem.

Hlavním důvodem je podle Prouzy korupce a malá odpovědnost a schopnost vlády, která nesměřuje peníze do smysluplných rozvojových programů. Nigérie byla před objevením a využíváním ropy největším producentem kakaa a různých arašídů.

„Zaměření se na vývoz ropy znamenalo, že přestala být konkurenceschopná ve všech jiných odvětví. I populace Nigérie ztrácela představu, do jaké míry jsou politici úspěšní a schopní, protože nevydělávali peníze vlastními programy, ale pouze z ropy, o kterou se nezasloužili. Je to země, která neuživí své obyvatelstvo. Musí dovážet obrovské množství potravin, aby tam bylo co jíst," říká Prouza.

Na nejvyšší představitele hnutí Boko Haram jsou vypsané vysoké odměny | Foto: Reuters

Hnutí Boko Haram je silně podporované muslimsky a islamisticky zaměřenými hnutími.

„Nigerijská armáda je známá častým porušováním lidských práv – střílí do civilistů a vypaluje vesnice. A to ještě zvyšuje ekonomickou a sociální frustraci, která na severu je a tím pádem to zvyšuje i podporu takových skupin, jako je Boko Haram,“ tvrdí Prouza.

Povstalci z hnutí Boko Haram usilují o svržení nigerijské vlády a zavedení přísné verze islámského práva šaría. Terči jejich útoků nejsou jen oficiální státní instituce, ale i kostely, policejní stanice a hostince prodávající alkoholické nápoje.

Islamistická skupina Boko Haram vznikla v roce 2002, název v překladu znamená ‚západní učení je rouhání‘.

Petr Hartman, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme