O pouliční teror nestojíme. Chceme zabránit etnickým střetům, říká šéf ruských nacionalistů
Ruská mimoparlamentní opozice se probouzí z porážky po podzimních volbách do dolní komory parlamentu a snaží se chytit druhý dech. Jednou z nových koalic je Nová opozice, jejímž základem jsou ruští nacionalisté vedení Ivanem Běleckým. Sami sebe neřadí ke xenofobní krajní pravici a v rámci Nové opozice spolupracují i s liberály. "Naším úkolem není pouliční teror, ale řešení problémů státní správy, a to normálním, civilizovaným způsobem," říká Běleckij v rozhovoru pro Český rozhlas.
„Ruští nacionalisté zastávají myšlenku politického národa. Dřív jím byl sovětský národ a teď by to měl být národ ruský, protože Rusové jsou původními obyvateli a nositeli kultury. Jsme nezávislí na tajných službách a státu, protože stát zájmy národa neustále potlačuje,“ říká Běleckij s tím, že nacionalisté se zásadně liší od takzvaných vlastenců podporovaných Kremlem.
„Vlastenci, to jsou lidé, kteří mají rádi státní aparát, úředníky a vojáky. My ale máme rádi náš národ a chceme ho bránit. Naším hlavním úkolem je početní růst původního obyvatelstva, tím myslím všech původních národů, nejen Rusů. Politika naší vlády je ve své podstatě protiruská a patriotismus je ve skutečnosti láska k Putinovi a jeho týmu,“ soudí Ivan Běleckij.
Pohřběte Lenina, vyzval hlavní ruský rabín. Z mauzolea by mohlo být muzeum SSSR
Číst článek
Kreml by podle něj rád získal nacionalisty a jejich voliči pod svou kontrolu, tak jako ruské separatisty v ukrajinském Donbasu.
„Je to věčný boj, je to přetahování nacionalistických autorit od národa a nezávislých struktur na stranu čekistů a administrativy prezidenta. Projekt takzvaného Novoruska v Donbasu je příkladem takového přetáhnutí lidí na stranu státu. My, ruští nacionalisté, jsme byli proti. Začali nás pronásledovat, protože jsme odmítli podporovat Novorusko, válku na Ukrajině, Donbas a tak dále,“ říká šéf nacionalistů Ivan Běleckij.
Donbas je pseudonacionalismus
Právě odpor k současnému režimu i válce na Ukrajině spojil zdánlivě nespojitelné – část liberálů a nacionalisty.
„Donbas pokládáme za projev pseudonacionalismu. Je to fake, který hraje na nacionalistickou strunu, ale žádným nacionalismem není. Tam jde o reinkarnaci Sovětského svazu. Proti tomu bojujeme, a proto nás pronásledují a zavírají. Všichni říkají, že u nás vládne tyranie. Ale právě v takových podmínkách se rodí silné osobnosti schopné klást odpor tomuto čekistickému režimu,“ myslí si Běleckij.
Nový přítel Filipín. Rusko se dál angažuje v Tichomoří
Číst článek
Nacionalisté podle něj ale nejsou žádnou bojůvkou. Chtějí být politickou silou a jednat výlučně v rámci zákona.
„Existuje paragraf 282, který zavádí cenzuru, a za jeho porušení hrozí vězení. Přesto se nám na informačním poli docela daří a nacházíme velkou odezvu na sociálních sítích, podporuje nás asi milion lidí. Do státních a mainstreamových médií nás nepouštějí, ale my se v nich přesto objevujeme, když informují o zadržení našich aktivistů. Takže lidi o nás stejně vědí,“ říká Běleckij.
Nechceme pouliční teror
Aby se nacionalismus nevymkl z rukou, potřebuje podle Běleckého pevnou politickou strukturu a vedení.
„Nacionalismus bez regulace se může projevit v různých formách včetně etnických konfliktů, ke kterým má Rusko blízko. My se naopak toto riziko snažíme snížit a vést nacionalistické cítění správným směrem,“ vysvětluje Běleckij.
"Naším úkolem není pouliční teror, ale řešení problémů státní správy, a to normálním, civilizovaným způsobem. Do Státní dumy nás sice nepustili, ale mí přátelé se už dostali do některých místních samospráv,“ dodává šéf nacionalistů Ivan Běleckij, který počítá také se spoluprací s evropskými pravicově-nacionalistickými stranami.