Dohoda o vývozu ukrajinského obilí bude prodloužena o 120 dnů, schválil Kyjev i Moskva

Rusko schválilo prodloužení dohody o vývozu ukrajinského obilí, oznámilo ve čtvrtek v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Dohoda poprvé uzavřená v červenci umožnila obnovit vývoz ukrajinských zemědělských produktů z několika černomořských přístavů, které do té doby Rusko blokovalo. Platila do 19. listopadu, její prodloužení Moskva schválila beze změny ve stejném formátu jako doposud, napsala agentura TASS.

Kyjev (Aktualizováno: 13:31 17. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpracovávání obilí v ukrajinském Chersonu

Dohoda mimo ukrajinského obilí umožňuje také vývoz ruských potravin a hnojiv. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

O prodloužení dohody o 120 dnů dříve informoval ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov a podle TASS ho potvrdil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož země společně s OSN dohodu zajišťuje. Generální tajemník OSN António Guterres dohodu rovněž přivítal.

„Černomořská iniciativa bude prodloužena o 120 dnů,“ napsal Kubrakov. Jde podle něho o „další důležitý krok v boji proti globální potravinové krizi“. Uvedl také, že strany se na prodloužení domluvily v Istanbulu.

Dohoda se prodlužuje v případě, že ani jedna ze stran nemá námitek, uvedla ruská diplomacie.

„Žádné námitky vzneseny nebyly,“ dodalo ministerstvo. „Jakékoliv pokusy využít humanitární koridor v Černém moři pro vojenské provokace ale budou rozhodně potlačeny,“ píše se v prohlášení.

Rusko ztrácí dlouhodobou pozici, kdy mělo nad Tureckem ve všech oblastech navrch, říká turkoložka

Číst článek

Rusko po začátku invaze na Ukrajinu ze 24. února zablokovalo její černomořské přístavy, čímž výrazně klesl objem vývozů zemědělských výrobků z této východoevropské země. Propad ukrajinského exportu obilí vedl ke zvýšení světových cen potravin a vyvolal obavy z jejich nedostatku v Africe a na Blízkém východě.

Ukrajina i Rusko jsou předními světovými producenty obilí, rostlinných jedlých olejů a hnojiv. Šéf OSN dohodu o vývozu těchto komodit považuje za klíčovou pro snížení cen potravin a hnojiv a k tomu, aby se podařilo zažehnat globální potravinovou krizi.

V Istanbulu funguje mezinárodní koordinační centrum, které dohlíží na bezpečný vývoz obilí z ukrajinských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne. Za necelé čtyři měsíce z nich vypluly lodě s více než jedenácti miliony tun nákladu, píše agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme