Ochráníme ropná pole a zničíme zakázané zbraně, slíbil Bush
Americký prezident George Bush rozjel diplomatickou ofenzívu, která má za cíl získat v Radě bezpečnosti OSN podporu další rezoluci k Iráku. Ve svém zásadním projevu nastínil vizi Blízkého východu po odstranění režimu Saddáma Husajna. Bush zdůraznil, že Spojeným státům nejde o irácku ropu a nemají v plánu Irák okupovat.
Americký prezident má za to, že se válce v Iráku dá ještě zabránit, ale americká vojska jsou v regionu připravena splnit svou úlohu. Spojené státy nechtějí podle Bushe rozhodnout, jak má vypadat vláda v postsaddámovském Iráku, ale zabezpečí, aby jeden diktátor nebyl nahrazen druhým. Všichni Iráčané mají mít v nové vládě svůj hlas a nový režim má být inspirujícím příkladem svobody jiným národům v oblasti.
"Zůstaneme v Iráku jen tak dlouho, jak to bude nutné, a ani o den déle. Amerika stejnou věc slíbila a dodržela už v minulosti v míru, který následoval po druhé světové válce. Poté, co jsme porazili nepřítele, nezanechali jsme za sebou okupační armády, ale ústavy a parlamenty," prohlásil Bush v projevu na večeři v Americkém podnikatelském ústavu, který přenášela televize BBC.
Bush dále řekl, že dojde-li k válce a Husajn bude poražen, což nebude snadné ani levné, jak podotkl, vyvstane možnost šíření demokracie, stability a míru v regionu včetně řešení izraelsko-palestinského konfliktu a vzniku "životaschopného" státu Palestinců s novým vedením, který bude žít v míru s Izraelem.
Posláním Spojených států v historii a nyní je podle Bushe šířit ideály svobody a demokracie. Prezident zdůraznil, že nepřijímá tvrzení, že některé oblasti mimo jiné i Blízký a Střední východ nejsou tyto hodnoty schopny přijmout. Je ale podle něj zapotřebí přetnout kruh násilí a terorismu.
Bush ujistil, že Spojené státy v případě války proti Iráku ochrání ropná pole před zničením a zlikvidují ukryté zbraně hromadného ničení. Američané ochrání irácké přírodní zdroje před sabotážemi a zabezpečí, aby byly využity ve prospěch iráckého lidu, dodal Bush. Podle prezidenta si rekonstrukce Iráku vyžádá úsilí více zemí včetně Spojených států.
Saúdská Arábie povolila Spojeným státům použít k případnému útoku na Irák americkou leteckou základnu na svém území. USA se také se Saúdskou Arábií dohodly, že smí použít základnu i bez předchozího oznámení tamním úřadům. Zprávu přinesla v noci na dnešek katarská televize Al-Džazíra. Šéf saúdské diplomacie tuto informaci nepopřel, ale řekl, že se jeho země snaží, aby k zásahu proti Iráku nemuselo dojít.
Saudská arábie se dosud proti použití svého území jako výchozího bodu pro útok na Irák stavěla. Proto bylo velení amerických sil v oblasti přemístěno do nedalekého Kataru.
Proti britsko-americkému návrhu nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN je stále Rusko a Německo. V Moskvě to potvrdili nejvyšší představitelé obou zemí - Vladimir Putin a Gerhard Schröder. "Postoj Ruska je známý, pro nás je nepřijatelná rezoluce, která by dávala právo automaticky zahájit válku," uvedl Vladimir Putin po rozhovorech s německým hostem.
Rusko je připraveno hledat přijatelné cesty k řešení konfliktu a sbližovat postoje, ale není připraveno bojovat, dodal prezident. Kancléř Schröder ho doplnil, že naděje umírá poslední, a Německo s Ruskem dobře vědí na základě hořké zkušenosti z minulosti, co znamená válka.
Tisíce oponentů války proti Iráku zahltily svými telefonáty a faxy americké senátory a na několik hodin paralyzovaly telefonní linky řady zákonodárců. Protest koordinovala společnost Vyhraj bez války, která zastřešuje více než třicet organizací protestujících proti nové válce s Irákem. Do virtuálního protestu se údajně zapojilo přinejmenším 200.000 lidí.