Od středeční dohody o příměří zabily izraelské útoky v Pásmu Gazy 73 lidí, včetně 20 dětí
Od oznámení uzavření dohody o příměří ve středu večer zabily izraelské údery v Pásmu Gazy 73 lidí. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na tamní civilní obranu, která je pod kontrolou teroristického hnutí Hamás. Dohoda, která má vstoupit v platnost v neděli, by měla vést k ukončení 15 měsíců trvajících bojů mezi Izraelem a palestinským Hamásem.
Údery cílily především na město Gaza a město Chán Júnis v jižní části Pásma Gazy, sdělil mluvčí civilní ochrany Mahmúd Basal. Mezi 73 oběťmi je podle něj 20 dětí a 25 žen. Zraněno bylo 230 lidí, dodal.
Jeden z úderů zasáhl i budovu školy, která sloužila jako útočiště pro obyvatele vysídlené boji. Jiný z úderů podle Basala zabil 12 lidí v obytném domě ve čtvrti Šajch Radván ve městě Gaza.
Úřad Netanjahua tvrdí, že Hamás ustupuje od některých částí dohody o příměří a vytváří ‚krizi‘
Číst článek
„Náš tým vyprostil zpod trosek domu, který izraelská armáda bombardovala v oblasti západně od města Gazy, pět mrtvých a více než deset zraněných,“ uvedl úřad civilní obrany ovládaný Hamásem k dalšímu z úderů. Další dva lidé podle něj zemřeli při útoku v centru města Gaza.
Izrael a Hamás ve středu po více než 15 měsících války dospěly k příměří, které má začít platit v neděli 19. ledna. Dohodu dojednanou v Kataru, která počítá s přerušením bojů na 42 dnů a propuštěním 33 rukojmích, musí ještě schválit izraelská vláda.
Konflikt v Gaze začal po teroristickém útoku Hamásu a dalších ozbrojenců na Izrael v říjnu 2023, kdy zemřelo na 1200 lidí a 251 osob bylo uneseno do Gazy. Podle médií Hamás a jeho spojenci stále drží přes 90 rukojmích, zhruba třetina z nich je však podle zpravodajských poznatků zřejmě po smrti.
V úzkém pobřežním pásmu, které bylo po tvrdé reakci izraelských sil z velké části zničeno, od začátku války zemřelo přes 46 000 lidí. Drtivá většina ze zdejších 2,3 milionu Palestinců musela opustit své domovy a přežívá v těžkých podmínkách.