Rodiny rukojmích se ještě neradují. Izraelci stále neví, kdo z unesených přežil a kdy se vrátí domů

Protesty za propuštění rukojmích a zastavení bojů vystřídaly v izraelském Tel Avivu oslavy poté, co se izraelští představitelé domluvili s Hamásem na příměří. Přestože ujednání zahrnuje i propuštění veškerých zbývajících rukojmích, jejich rodiny se nechtějí radovat předčasně. Své pocity popisují jako „kontrolovaný optimismus.“

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci izraelských rukojmích, kteří byli uneseni během smrtícího útoku Hamásu 7. října 2023, reagují na příměří v Gaze během protestu požadujícího dohodu o návratu všech rukojmích domů, Tel Aviv, Izrael, 15. ledna 2025

Příznivci izraelských rukojmích, kteří byli uneseni během smrtícího útoku Hamásu 7. října 2023, reagují na příměří v Gaze během protestu požadujícího dohodu o návratu všech rukojmích domů, Tel Aviv, Izrael, 15. ledna 2025 | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

„Nic nevíme. Je to děsivé,“ říká Josi Schnaider, bratranec ženy, která byla spolu se svými dvěma dětmi a manželem unesená Hamásem při bezprecedentním útoku na Izrael 7. října 2023. Celkem teroristická organizace odvlekla do Pásma Gazy 251 lidí, 94 z nich tam stále zůstává.

„Nevíme, jestli jsou na seznamu a jestli se vrátí domů v první fázi. Nevíme, jestli jsou naživu nebo ne,“ cituje ho stanice BBC.

Od neděle bude v Pásmu Gazy příměří, řekl katarský premiér. Od té doby měly údery Izraele zabít 20 lidí

Číst článek

Podle výpočtů BBC by mělo být 60 rukojmích stále naživu. Hamás je podle dohody propustí ve dvou fázích – v první, která potrvá šest týdnů a začne v neděli, se do Izraele vrátí 33 lidí, převážně žen, dětí a starých lidí. Výměnou za ně budou propuštěny stovky Palestinců držených v izraelských věznicích.

Zbytek rukojmích se vrátí v druhé fázi. Příměří musí ještě ve čtvrtek schválit izraelský kabinet.

„Nemám čas na emoce,“ líčí Jehuda Cohen, otec uneseného vojáka Nimroda. „Nemluvil jsem s ním 15 měsíců, neviděl jsem ho, neslyšel jsem ho… Bojuji o to, abych se mohl zase stát Nimrodovým otcem,“ dodává.

5:25

Klíčový spor mezi Izraelem a Hamásem je o to, co bude po propuštění rukojmích, nastiňuje Tureček

Číst článek

„Musíme vymyslet nové slovo, abychom popsali pocit, když se potká radost a obavy,“ říká Efrat Machikawová, která doufá k návrat strýce Gadiho. „Věřím, že Gadi bude v pořádku. Bude to nějakou chvíli trvat, ale dostane vřelé a dlouhé objetí. Společně to překonáme,“ doufá.

Příměří se povedlo dohodnout po 15 měsících, izraelský premiér Benjamin Netanjahu poděkoval za jeho zprostředkování americkému prezidentovi Joeu Bidenovi i jeho nástupci Donaldu Trumpovi. Na detailech ujednání se stále pracuje, návrat rukojmích by měla být však jen jedna část dohody. Na 42 dnů by měl platit i klid zbraní a izraelské jednotky by se plně měly stáhnout z Pásma Gazy.

V poslední fázi by se do země měly vrátit těla rukojmích, kteří nepřežili. Následně by se mělo začít s rekonstrukcí Gazy. V té podle Hamásem dosazeného ministra zdravotnictví zemřelo za dobu izraelských odvetných útoků 46 700 lidí. Většina Palestinců byla vysídlena a OSN již přes rok varuje, že mnoha obyvatelům hrozí hladomor.

Jana Václavíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme