Olympijská pochodeň putuje světem - s potížemi
Tisíce demonstrantů narušily v britské metropoli Londýně pouť olympijské pochodně. 25 účastníků protestů zatkla policie. Ještě větší protičínská shromáždění než v Londýně se čekají v Paříži, kam teď olympijský oheň míří.
Na padesátikilometrové pouti pochodně Londýnem se podílelo celkem 80 jednotlivců. Mezi nimi bylo 10 olympijských vítězů a 18 školáků. Jeden muž se pokusil pochodně zmocnit, ale policisté ho srazili na zem a přemohli. Podle agentury Reuters ji dva lidé chtěli udusit hasicím přístrojem, ale také neuspěli. Premiér Gordon Brown olympijský oheň pozdravil v Downing Street za ochrannými železnými vraty, před kterými dav demonstrantů protestoval proti potlačování lidských práv v Číně a zejména v Tibetu.
Čína se nevzdá cesty olympijské pochodně přes Tibet
Olympijský oheň do této autonomní oblasti - nedávno zmítané protičínskými protesty - dorazí dvakrát: začátkem května, kdy má být vynesený na nejvyšší horu světa Mount Everest, v červnu pak dorazí i do tibetské metropole Lhasy. Cestu pochodně podpořil i dalajláma, který ale opět vyzval k vyšetření zásahu čínských jednotek a vyslovil se i proti ideologické propagandě Pekingu.
"Tibet je zpacifikován, sabotáže poutě olympijské pochodně přesto nelze vyloučit", prohlásil komunistický šéf Tibetu, podle kterého chce cestu olympijské pochodně narušit dalajláma a jeho věrní. Nejvyšší tibetský duchovní ale tato obvinění opět odmítl. Naopak vyzval k zastavení násilností ze strany Tibeťanů a samotný pochod olympijské pochodně podpořil. Na druhé straně se postavil proti pomlouvání Tibeťanů i buddhistických mnichů Pekingem.
Čínské úřady v této souvislosti chtějí zavést novou ideologickou výchovu v klášterech, kdy se zejména mladí mniši mají vzdát uctívání dalajlámy a začít podporovat druhého muže tibetského buddhismu pančenlámu, vybraného v polovině 60. let minulého století komunistickým režimem.
Polští ministři nepojedou na zahájení olympijských her
Jak oznámil ministr sportu a Miroslaw Drzewiecki, sportovci jeho země ale žádný bojkot nechystají. Premiér Donald Tusk už dřív prohlásil, že na olympiádu nepojede. Ministři se jeho rozhodnutí podřídí a do Pekingu rovněž nepoletí, uvedl ministr Drzewiecki v rozhovoru pro týdeník WPROST.
Čínské úřady rozzlobilo, že maršálek Senátu Bogdan Borusewicz pozval na návštěvu Polska tibetského dalajlámu. Povolaly proto na ministerstvo zahraničí polského velvyslance v Číně a předaly mu protestní nótu.
Poláci dávají spontánně najevo nesouhlas s porušováním lidských práv Číně a zvláště v Tibetu. Uklízecí čety musí často čistit zahradu čínského velvyslanectví, kam lidé házejí použitý textil s visačkou Made in China. Jeden z polských týdeníků ale zjistil, že kdyby průměrný Polák začal opravdu bojkotovat čínské zboží, chodil by nahý a musel by se mnohdy obejít i bez televize nebo počítače.