K vítězství na Ukrajině nepotřebujeme jaderné zbraně. Máme dost dobrovolníků, řekl Putin

Rusko nepotřebuje k vítězství ve válce na Ukrajině jaderné zbraně, prohlásil v pátek na ekonomickém fóru v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl také, že nepočítá s mobilizací, armáda má dostatek dobrovolníků. Od začátku roku podle něj na Ukrajině dobyla 47 vesnic. O Putinových výrocích informují agentury Reuters a AFP.

Sledovali jsme online Petrohrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Foto: Valeriy Sharifulin/Sputnik | Zdroj: Profimedia

Putin na jednu stranu prohlásil, že Rusko nemá potřebu přemýšlet o jaderné válce, na druhou ale zdůraznil, že má více jaderných zbraní než Evropa. Také podotkl, že Evropa nemá na rozdíl od Ruska a Spojených států systém včasného varování.

Rusko nemá sílu zaútočit na členskou zemi NATO. Může ale provokovat, tvrdí Petráš z Univerzity obrany

Číst článek

Ruská jaderná doktrína, která umožňuje nasazení jaderných zbraní jen ve výjimečném případě, pokud by byla ohrožena suverenita a teritoriální integrita země, se dá změnit, poznamenal dále ruský prezident. „To samé se týká jaderných testů. V případě potřeby testy uskutečníme, ale zatím taková potřeba není,“ řekl.

Ruský prezident dále vyjádřil přesvědčení, že jeho země na Ukrajině postupuje a podaří se jí naplnit válečné plány. Od začátku roku se podle něj ruské armádě upsalo přes 160 000 lidí, a má tedy dostatek dobrovolníků.

Putin také zopakoval, že zváží posílání zbraní protivníkům západních zemí, které dodávají zbraně Ukrajině. „Ale nejsem připraven říci, že to uděláme zítra,“ dodal.

Rusko na Ukrajině vede válku už třetím rokem. Za tu dobu si na obou stranách vyžádala statisíce mrtvých a zraněných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme