Severní Korea svádí ‚urputný boj‘ se suchem. Deseti milionům lidí hrozí hladomor
Severokorejské úřady uvedly, že zemi sužuje nejhorší vlna sucha za posledních 37 let, a vyzvaly občany k boji proti škodám na úrodě způsobeným nepřízní počasí. Ve čtvrtek o tom informoval zpravodajský server BBC News.
Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že za prvních pět měsíců letošního roku spadlo v KLDR v průměru pouhých 54,4 milimetru srážek. To je nejméně od roku 1982, kdy ve stejném pětiměsíčním období dosáhl průměrný úhrn srážek v zemi 51,2 milimetru.
Světový program pro výživu (WFP) počátkem května upozornil, že příděly jídla v Severní Koreji klesly na 300 gramů na den, což je v tuto roční dobu vůbec nejnižší úroveň. Podle OSN nyní v KLDR potřebuje naléhavou potravinovou pomoc až deset milionů lidí, tedy 40 procent populace.
KLDR poslala účet na 45 milionů za péči o vězněného Američana. Ten zemřel krátce po návratu domů
Číst článek
KLDR bývá opakovaně postihována hladomorem, na který v polovině 90. let zemřely pravděpodobně statisíce lidí.
Vzhledem k izolovanosti severokorejského režimu není jasné, nakolik kritická je situace nyní. „Zatím není zřejmé, jak špatná situace je. Jako se vším, co se týká KLDR, nejsou údaje transparentní,“ prohlásil Oliver Hotham, který pracuje pro zpravodajský server specializující se na Severní Koreu NK News.
Pokud jsou ale oficiální data přesná, znamenalo by to, že KLDR bude potřebovat až 1,5 milionu tun potravin, aby nedostatky v jejich produkci nahradila, píše BBC.
Škody na úrodě
Severokorejský list Rodong Sinmun uvedl, že „voda je nyní zapotřebí víc než kdy dřív“ a že země svádí „urputný boj“, aby škodám způsobeným suchem zamezila. „Pracovníci v zemědělství musejí vtrhnout na pole, aby je uchránili od škod zaviněných suchem,“ konstatoval deník.
V roce 2017 způsobila vlna veder v KLDR těžké škody na úrodě rýže, kukuřice, brambor a sójových bobů. Podle dostupných informací tehdy mnoho obyvatel Severní Koreje čelilo podvýživě a hrozila jim smrt hladem.
Severní Korea odpálila další dvě střely. S největší pravděpodobností šlo o rakety krátkého doletu
Číst článek
„Severní Korea je v tomto ohledu velmi zranitelná vzhledem k zaostalým zemědělským technikám a dlouhodobým problémům s výživou obyvatelstva,“ řekl Hotham.
Severokorejské úřady přičítají vinu za nedostatek potravin kromě špatného počasí také mezinárodním sankcím, které byly zpřísněny po sérii jaderných a raketových testů KLDR v posledních letech. Na únorovém summitu ve Vietnamu americký prezident Donald Trump odmítl výzvu severokorejského vůdce Kim Čong-una ohledně zmírnění sankcí výměnou za dílčí odzbrojovací kroky.