OSN označila podmínky Sýrie ohledně pomoci za nepřijatelné. Bez souhlasu vlády totiž není možná
Za nepřijatelné označila OSN podmínky, které si klade syrská vláda ohledně používání hraničního přechodu s Tureckem pro přepravu humanitární pomoci. S odvoláním na Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) o tom v sobotu informovala agentura Reuters.
Rada bezpečnosti OSN se tento týden neshodla na prodloužení mechanismu, který umožňoval přepravu pomoci z Turecka na sever Sýrie i bez souhlasu vlády syrského prezidenta Bašára Asada. Platnost mechanismu vypršela v pondělí.
Vláda v Damašku následně tento čtvrtek v dopise udělila souhlas s tím, aby OSN využívala přechod Báb al-Hava na turecko-syrské hranici dalších šest měsíců, avšak s několika podmínkami.
Popravy, vypalování i rabování. Trestní soud zahájil nové vyšetřování válečných zločinů v Dárfúru
Číst článek
„Za prvé, syrská vláda zdůraznila, že OSN by neměla komunikovat se subjekty označenými jako ‚teroristické‘,“ napsala OCHA v dopise určeném Radě bezpečnosti OSN.
Úřad ale v této souvislosti zdůrazňuje, že „OSN a její partneři musí nadále spolupracovat s příslušnými státními i nestátními stranami, pokud je to z operativního hlediska nezbytné“.
Syrská vláda podle OCHA také požaduje, aby na distribuci humanitární pomoci na severozápadě Sýrie dohlížel Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) a Syrský arabský Červený půlměsíc (SARC).
„To není v souladu s nezávislou činností OSN,“ uvádí OCHA s tím, že to nelze zajistit ani z praktického hlediska, protože ani jedna z organizací v této oblasti nepůsobí.
Severozápad Sýrie je poslední významnou baštou syrské opozice. Syřané, kteří tam prchli před Asadovou vládou, se obávají, že se prezidentovi podaří zamezit dodávkám potřebné pomoci.