Palestina si předvolala zástupce Česka kvůli hlasování proti vzniku komise vyšetřující válečné zločiny

Palestinské ministerstvo zahraničí si předvolalo diplomatické zástupce čtyř evropských států včetně Česka, které minulý týden hlasovaly v Radě OSN pro lidská práva proti vytvoření komise, jež má vyšetřit možné zločiny spáchané při nedávných bojích mezi Izraelem a palestinským Hamásem. Dokument byl schválen poměrem 24:9 hlasům při 14 absencích. Ve skupině devíti zemí, které byly proti, byla Česká republika. Stanovisko české vlády ČTK zjišťuje.

Ramalláh Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícení výškové budovy v Gaze, kterou sestřelily izraelské nálety. V budově měla kanceláře americká agentura AP i katarská televize Al Džazíra, součástí ale byly i byty

Zřícení výškové budovy v Gaze, kterou sestřelily izraelské nálety. V budově měla kanceláře americká agentura AP i katarská televize Al Džazíra, součástí ale byly i byty | Zdroj: Reuters / Stringer

Palestinská agentura WAFA informovala, že si v úterý na podnět šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse náměstkyně ministra zahraničí Amal Džadúová Šakaaová pozvala diplomatické představitele Velké Británie, Rakouska, Česka a Bulharska, ve čtvrtek chce mluvit také se zástupcem Německa.

Nejcennější zbraň Hamásu, s níž Izrael bojuje díky senzorům. Co víme o labyrintu tunelů pod Gazou?

Číst článek

Kromě těchto pěti zemí dokument v Radě nepodpořil ještě Kamerun, Marshallovy ostrovy, Malawi a Uruguay, tedy země, jež často hlasují v mezinárodních institucích ve prospěch Izraele. Ve skupině, jež se zdržela, byly z Evropy Itálie, Dánsko, Nizozemsko, Polsko a Ukrajina.

Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) minulý čtvrtek schválila vytvoření vyšetřovací komise, která se bude zabývat událostmi jedenáctidenních bojů, jež skončily 21. května a které nepřežilo přes 260 lidí, zejména Palestinců z Pásma Gazy.

Palestinský protest se týká také negativního hlasování ve Světové zdravotnické organizaci (WHO), která minulý týden schválila projekt pomoci palestinskému zdravotnictví v podobě dodávky vakcín, léků a zdravotnického vybavení.

Řešení izraelsko-palestinského konfliktu? Jedině vytvoření dvou samostatných států, míní Biden

Číst článek

Šakaaová diplomatům řekla, že podobné hlasování posiluje kulturu beztrestnosti pro Izrael, podporuje ho v jeho okupačních aktivitách a umožňuje pokračovat ve zločinech apartheidu a pronásledování, což jsou z hlediska mezinárodního práva zločiny proti lidskosti.

Předvolané čtveřici pak náměstkyně předala protestní dopisy s požadavkem vysvětlení, které mají poskytnout ministerstva zahraničí dotyčných zemí.

Bojům v Pásmu Gazy přecházely incidenty, které v Jeruzalémě začaly v dubnu v době postního měsíce ramadánu kvůli izraelským zásahům proti muslimským věřícím a záměrům vystěhovat několik palestinských rodin z východního Jeruzaléma.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme