Pavel na návštěvě Francie. ‚Musíme podporovat Ukrajinu, alternativa není,‘ shodl se s Macronem
Česko-francouzské vztahy jsou na vysoké úrovni, Paříž a Praha se shodují nejen v otázkách, jako je válka na Ukrajině nebo situace na Blízkém východě, ale i v oblasti energetiky či rozšiřování Evropské unie. V Paříži to ve středu řekl novinářům prezident Petr Pavel po setkání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem.
Státníci se ve středu sešli při přibližně dvě hodiny trvající návštěvě českého prezidenta v Elysejském paláci, kde po společném prohlášení pro média jednali mezi čtyřma očima. Na soukromém jednání podle Pavla diskutovali nejen o zahraničně-politických otázkách, ale také o česko-francouzské spolupráci na poli energetiky nebo kultury a vědy.
„Vážím si otevřenosti, se kterou jsme jednání vedli. Bylo to praktické naplnění argumentu, že naše vztahy jsou na vysoké úrovni, nejenom v oblastech, které se týkají současných problémů, jako je válka na Ukrajině, situace na Blízkém východě, situace v oblasti Sahelu, ale i co se týče spolupráce v energetice, rozšíření Evropské unie, migrace,“ prohlásil po schůzce Pavel.
„S Francií sdílíme pohled, že musíme podporovat Ukrajinu i nadále, protože nevidíme jinou a lepší alternativu. Pokud má Ukrajina vydržet tlak Ruska, musíme jí více a pokud možno rychleji pomáhat,“ uvedl Pavel, podle kterého ovšem prezidenti neřešili žádnou konkrétní pomoc.
Francie a Česko
Francie podporuje Ukrajinu v její obraně před ruskou agresí. Poskytla jí vojenské vybavení včetně děl Caesar, systémů protivzdušné obrany, radarů a munice.
Česká republika byla jednou z prvních zemí, které Ukrajině v souvislosti s ruskou invazí do země poskytly konkrétní vojenskou pomoc. Vedle přímých dodávek z armádních skladů či zásob firem českého obranného průmyslu stát podporuje Ukrajinu i uzavíráním dohod o opravách obrněné techniky.
Pavel, generál ve výslužbě a bývalý předseda Vojenského výboru NATO, ve středu zároveň uvedl, že Evropě chybí některé zásadní schopnosti pro obhajování svých zájmů a obranu před agresory včetně zpravodajství nebo strategické logistiky. „Evropa na jejich rozvoj v minulých desetiletích rezignovala,“ uvedl prezident.
Český prezident do Paříže přiletěl ve středu dopoledne na plánovanou dvoudenní návštěvu, první ve Francii od svého nástupu do funkce z března letošního roku. Ve čtvrtek bude jednat s předsedkyní francouzské vlády Élisabeth Borneovou a s předsedkyní Národního shromáždění Yaël Braunovou-Pivetovou.
Francie je jedním z pěti největších investorů v Česku a francouzská společnost EDF je jedním ze zájemců o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Podle Pavla ve středu EDF při setkání ohledně projektu malého modulárního reaktoru NUWARD ocenila český průmysl.