Pět let po vstupu ČR do Schengenu roste v Sasku nespokojenost kvůli zvýšené kriminalitě

Přesně před pěti lety zmizely z hraniční čáry zátarasy. Česko se spolu s dalšími devíti zeměmi stalo součástí schengenského prostoru. V saském pohraničí teď ale sílí hlasy volající po nových hraničních kontrolách. Lidé si stěžují na rostoucí kriminalitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní hranice

Státní hranice | Foto: Tomáš Adamec

Více policistů v pohraničí požadují řemeslnické firmy i obyčejní občané.

Za poslední rok se podle prezidenta řemeslnické komory v Drážďanech potýkala s kriminalitou každá třetí firma.

Počet odcizených automobilů stoupl na čtyřnásobek. Stále častěji mizí za hranicemi i různé zemědělské stroje a nářadí. Problémem jsou také drogy, které pocházejí z Česka.

„Když někdo ukradne auto v Drážďanech, je za půl hodiny za hranicemi a šance někoho chytit je relativně malá. Faktem je, že velký podíl na tom mají polští a čeští občané,“ potvrzuje Frank Wend ze saského ministerstva vnitra. Zároveň ale zdůrazňuje, že i přes zvýšenou kriminalitu pozitiva po otevření hranic převažují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne Radiožurnálu byla Radka Druláková ze střediska mezinárodních studií Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické

Příští rok sice vznikne v Sasku společná německo-česká pohraniční jednotka. Přesto někteří saští starostové nechali na polních a lesních cestách umístit obří kameny, aby zlodějům znemožnili průjezd kradenými auty a stroji.

Podle Radky Drulákové ze střediska mezinárodních studií Fakulty mezinárodních vztahů VŠE však jde o běžné problémy. „Mezi sousedícími státy se takové otázky související s přeshraniční kriminalitou objevují často, ať tam jsou kontroly, nebo nejsou,“ zmínila v poledních Ozvěnách dne. Dodala, že jde spíše o krizi důvěry mezi státy, na které je Schengen založen.

Poslední roky se mluví o rozšíření schengenského prostoru také o Rumunsko a Bulharsko. Například Norsko ale pohrozilo, že jestli k tomu dojde, zváží opuštění Schengenu.

Podle Drulákové nemají Rumunsko a Bulharsko v Evropské unii příliš dobrou pověst. Unie tak jejich vstup do Schengenu stále oddaluje. „Už v předvstupním procesu nebyly schopné plnit závazky, které se týkaly právě justice a vnitra. Navíc jsou to země, které by měly hlídat poměrně exponovanou východní hranici. Toho se Evropská unie velmi obává,“ připomněla.

Klára Stejskalová, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme