Pitva běluhy přezdívané ‚ruský špion‘ neprokázala cizí zavinění. Hvaldimir měl v tlamě zapíchnutý klacek

Vyšetřování smrti běluhy Hvaldimir, o které se spekulovalo, že jde o špiona ruského námořnictva, neprokázalo žádné cizí zavinění. Uvedly to v pondělí podle agentury AFP norské úřady. Samec běluhy severní, který byl 31. srpna nalezen mrtvý u norských břehů, měl v tlamě zapíchnutý klacek a jeho smrt nesouvisela s lidským počínáním, uvedla policie. Vyvrátila tak předchozí informace o tom, že byla běluha zastřelena.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běluha v postroji u pobřeží severního Norska, 29. dubna 2019

Běluha v postroji u pobřeží severního Norska, 29. dubna 2019 | Foto: Norsk Telegrambyra AS | Zdroj: Reuters

Prověřování smrti běluhy začalo poté, co dvě skupiny na ochranu práv zvířat podaly podnět k vyšetřování. Pitva ukázala, že v tlamě velryby uvízl klacek o délce 35 centimetrů a šířce 3 centimetry.

Běluha jménem Hvaldimir. Vrátil se ke skandinávským břehům ‚ruský špion‘?

Číst článek

Organizace Marine Mind, která běluhu sledovala, uvedla v příspěvku na sociální síti, že zprávu o příčině smrti běluhy podporuje i zjištění, že v době nálezu byl jeho žaludek prázdný a vnitřní orgány byly znehodnocené. Savec byl podle těch, kteří ho sledovali, popisován jako jedinec mezi 15 a 20 lety v dobrém zdravotním stavu. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) se běluhy obvykle dožívají 30 až 35 let.

V reakci na nálezy norská policie zastavila vyšetřování, konečná zpráva bude známá do dvou týdnů, píše agentura Reuters.

Zvíře se stalo předmětem pozornosti médií poté, co bylo v roce 2019 objeveno u norského arktického pobřeží a mělo na sobě postroj s něčím, co vypadalo jako držák pro malou kameru. Označený byl nápisem „majetek Petrohradu“.

Kytovec ruským špionem? K běluze u norských břehů s elektronickým zařízením na těle se nikdo nehlásí

Číst článek

Zjevně ochočený ozubený kytovec se velmi zajímal o lidi a reagoval na signály rukou. To vedlo norskou zpravodajskou službu k domněnce, že před tím, než se dostal do norských vod, byl držen v zajetí v Rusku v rámci výzkumného programu.

Hvaldimirovo jméno je slovní hříčkou spojující norské slovo pro velrybu (hval) a křestní jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva na obvinění týkající se Hvaldimira nikdy nereagovala.

Běluhy severní, typické svou bílou barvou a kulovitým čelem, běžně žijí na severu, poblíž Grónska či v ruských a norských arktických vodách. Nejbližší populace Hvaldimirových druhů nyní žije u Špicberků v Severním ledovém oceánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme