Itálie a Polsko zmírňují protiepidemická opatření proti koronaviru. Otevřou muzea i restaurace
Některé evropské země v pondělí začínají uvolňovat některá protiepidemická opatření zavedená kvůli šíření koronaviru SARS-CoV-2. V Polsku se mimo jiné znovu otevřou výstavní galerie a muzea. V Římě zahajují provoz vatikánská muzea či Koloseum, uvedla agentura AFP.
Ode pondělí se v polských nákupních centrech otevřenou obchody, ale restaurace, cukrárny a kavárny zůstanou mimo provoz. Vláda na návrh podnikatelů zrušila hodiny vymezené v obchodech pouze pro seniory.
Polští podnikatelé se bouří proti epidemickým opatřením. Navzdory omezením otevírají i skiareály
Číst článek
Všechna ostatní opatření zůstávají v patnosti. Ve školách se učí pouze žáci prvních až třetích tříd. Zavřené zůstávají hotely i posilovny. Vedení federace polských fitness klubů je ale navzdory zákazu chce dnes otevřít.
Většina italských regionů se v pondělí přesune do nižšího tzv. žlutého stupně opatření. Díky tomu se ve většině Itálie znovu otevřou bary, restaurace či muzea. Ve středním stupni opatření ovšem zůstává pět krajů včetně Sicílie či Apulie.
O podobě protikoronavirových opatření od 8. února bude v pondělí rozhodovat rakouská vláda. V Rakousku platí od konce prosince celostátní uzávěra. Vláda dříve uvedla, že umožní otevření obchodů, služeb či muzeí, pokud klesne sedmidenní průměr nových nakažených zhruba na 50 na 100 000 obyvatel. Restaurace a bary by měly zůstat zavřené až do března.
Jednání s výrobci vakcín
V pondělí odpoledne bude jednat kancléřka Angela Merkelová a premiéři spolkových zemích s výrobci vakcín proti covidu-19. Jedním z hlavních témat bude vývoj dodávek očkovacích látek. V neděli ministr financí Peter Altmaier pohrozil právními kroky, pokud výrobci nedodrží své závazky.
Severoněmecká spolková země Šlesvicko-Holštýnsko v pondělí zahajuje provoz speciálního detenčního zařízení pro osoby, které odmítají dodržovat nařízenou karanténu.
V neděli se v mnoha evropských městech, a to včetně Prahy, Vídně či Amsterodamu, uskutečnily protesty proti vládním pandemickým nařízením. Tisícové demonstrace se v pondělí očekávají v Maďarsku. V neděli v Budapešti protestovaly „proti ničení podnikání” stovky lidí. Ve Francii skupiny na internetu vyzvaly ke dni občanské neposlušnosti. Ta by se měla projevit například nedodržováním protikoronavirových nařízení.