Konferenci ve Varšavě doprovodila demonstrace proti Íránu. Podle médií za ní stojí modžáhedové
Několik stovek demonstrantů, hlavně íránského původu, vyzývalo ve středu ve Varšavě ke svržení režimu v Teheránu a ke změnám v Íránu, informovala polská média. Demonstranty podpořil bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani. Na místě byly vidět i transparenty kontroverzní opoziční organizace Lidoví modžáhedové, napsal list Dziennik na svém webu.
Giuliani na tiskové konferenci před demonstrací zdůraznil, že Írán je „největším státním sponzorem terorismu na světě“. Ajatolláhy vládnoucí v Teheránu označil za „vrahy“ a kritizoval je za nedodržování lidských práv, a to zejména žen. Odmítl ale spekulovat, zda a jak mezinárodní konference, začínající ve středu večer ve Varšavě, ovlivní politiku Teheránu.
‚K úžasu Ameriky dospěla revoluce do svého 40. roku.‘ Výročí slavily v Teheránu statisíce Íránců
Číst článek
Konference o bezpečnosti na Blízkém východu začne ve středu večeří v Královském zámku v centru Varšavy, vlastní jednání jsou naplánována na čtvrtek. Oficiálně je hlavním tématem konference „mír a stabilita na Blízkém východě“, ale Američané a Izrael od počátku zdůrazňují, že hlavním tématem je Írán, poznamenal Dziennik.
Pence, Kushner i Netanjahu
Kromě šéfa americké diplomacie Mika Pompea, který do Varšavy přicestoval již v úterý, se fóra zúčastní i americký viceprezident Mike Pence, poradce Bílého domu Jared Kushner a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Demonstraci u Národního stadionu, kde má konference ve čtvrtek jednat, svolala Národní rada íránského odporu, považovaná ale podle serveru Onet.pl za „fasádu“ kryjící Lidové modžáhedy. Tedy ozbrojenou organizaci spojující odpor k Západu, krajní levičáctví a islamismus, která před 40 lety napomohla k íránské revoluci a podílela se na obsazení velvyslanectví USA v Teheránu, než přešla na stranu iráckého diktátora Saddáma Husajna.
Až poté, co odhalili Západu íránský jaderný program, začali být modžáhedové vyškrtáváni ze seznamů teroristických organizací. Nyní se prezentují jako demokratická alternativa k režimu ajatolláhů.