Posílejte Yankeeům dárkové balíčky, vyzval Kim Čong-un vědce. Podle USA otestovali nový typ rakety

Severní Korea ve středu oznámila, že její nově vyvinutá mezikontinentální raketa, kterou vyzkoušela v úterý, je schopna nést silnou jadernou hlavici. Spojené státy a Jižní Korea po počátečním názoru, že šlo jen o raketu středního doletu, postoj změnily a také již tvrdí, že šlo skutečně o mezikontinentální raketu.

Pchjongjang/Washington (Aktualizováno: 19:30 5. 7. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ri Jong-ho se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem

Ri Jong-ho se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem | Zdroj: Reuters

Rusko a Čína chtějí na zasedání Rady bezpečnosti OSN přijít s návrhem řešení situace a Moskva uvedla, že cíl denuklearizace Korejského poloostrova nesmí být využit k pokusům vyměnit v KLDR režim.

Američtí experti, kteří u posledního severokorejského testu analyzovali dráhu letu, dosaženou výšku a vzdálenost, jsou podle agentury Reuters toho názoru, že raketa by mohla potenciálně zasáhnout Aljašku.

Spojené státy zesílí tlak na KLDR. Jižní Korea od Kimova režimu očekává další jaderný test

Číst článek

Pchjongjang tvrdí, že nyní je s to zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi. Odborníci zpochybňují, že by Severokorejci už byli ve vývoji tak daleko, nicméně varují, že úterním testem KLDR "překročila červenou linii" a že je pouze otázkou času, kdy toho dosáhne, nebude-li zastavena.

Tillerson: KLDR je světovou hrozbou

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v této souvislosti prohlásil, že severokorejský režim představuje světovou hrozbu, která si žádá globální reakci. Kvůli této záležitosti se také ve středu ve 21:00 SELČ sejde v New Yorku na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, které nyní předsedá Čína. Ta raketovou zkoušku KLDR odsoudila.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podle agentury TASS řekl, že Moskva a Peking na tomto zasedání předloží společnou iniciativu k urovnání situace na Korejském poloostrově.

'Ukážeme USA svou odvahu!'

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se ale Spojeným státům zjevně vysmívá. Podle státní agentury KCNA citované západními médii ve středu prohlásil, že jeho národ "ukáže Spojeným státům svou odvahu" a že nikdy nebude o svých zbrojních programech vyjednávat.

„Velký vůdce s širokým úsměvem" prý vyzval své vědce, aby „Yankeeům hojně posílali dárkové balíčky", čímž narážel na časté raketové testy KLDR v poslední době.

Kromě Spojených států, Číny a Jižní Koreje severokorejský test odsoudili také představitelé Ruska, Japonska, EU a OSN.

Rusko a Čína trvají na stanovisku, že v úterý šlo o zkoušku rakety středního doletu a v reakcích vyzývají všechny strany ke zdrženlivosti.

Ruský ministr Lavrov ve středu varoval před pokusy svrhnout současný severokorejský režim. „Vycházím z toho, že úkol, nastolený Radou bezpečnosti OSN, spočívá v denuklearizaci Korejského poloostrova a nemůže a nesmí být využíván ke skrytým pokusům změnit v Severní Koreji režim," citoval TASS ministra zahraničí.

Pchjongjang nicméně odmítá zasednout k jednacímu stolu, dokud Washington neskončí se svou nepřátelskou politikou vůči němu. Washington spolu se Soulem na test odpověděly vlastními raketovými zkouškami.

Trump kritizuje i Čínu

Americký prezident Donald Trump v reakci na současné napětí na svém twitteru kritizoval i Čínu. Vadí mu, že čínský obchod se Severní Koreou jen za letošní první čtvrtletí vzrostl o 40 procent. Američané ale spolupráci s Pekingem podle něj musí dát šanci.

Washington se už dříve opakovaně pokoušel přimět Čínu, aby kvůli severokorejskému jadernému a raketovému programu vyvinula na Pchjongjang tvrdší diplomatický a ekonomický tlak.

USA: Severní Korea odpálila nový druh rakety

Jak ve středu večer oznámila agentura Reuters, Severní Korea v úterý vyzkoušela nový druh rakety, jaký nebyl ještě zaznamenán. Podle agentury to ve středu oznámilo americké ministerstvo obrany. Střela byla odpálena z pohyblivé rampy, která byla poté opět stažena do depa.

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis zároveň odsoudil severokorejský test jako další krok ke zvýšení napětí a k destabilizaci v oblasti.

Americký prezident Donald Trump následně v telefonickém rozhovoru se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím hovořil o severokorejské hrozbě a nutnosti prosadit realizaci rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které Pchjongjangu zakazují vývoj jaderných bomb a raket.

Trump také vyzval zbytek světa, aby přestal přijímat severokorejské detašované pracovníky a poskytovat Severní Koreji ekonomické nebo vojenské výhody.

Ondřej Klapal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme